Dünya Genel Güncel Yaşam

Yaylacıların geçim mücadelesi! Hayvanlarından elde ettikleri ürünleri satarak geçimlerini sağlıyorlar.

Niğde’nin Çamardı ilçesinin köylerine yolunuz düşerse mutlaka dağların arasına kurulu bir çadırla karşılaşırsınız. İşte onlardan biri olan Üretici Nazmi ve Medine Özdemir çiftinin konakladığı çadırlardan birine konuk olduk. Üretici Nazmi..

Yaylacıların geçim mücadelesi! Hayvanlarından elde ettikleri ürünleri satarak geçimlerini sağlıyorlar.

Niğde’nin Çamardı ilçesinin köylerine yolunuz düşerse mutlaka dağların arasına kurulu bir çadırla karşılaşırsınız. İşte onlardan biri olan Üretici Nazmi ve Medine Özdemir çiftinin konakladığı çadırlardan birine konuk olduk.
Üretici Nazmi Özdemir “Haziran ayından bu yana buradayız. 3 aile burada kalıyoruz. 4 çocuğum var. Biz üç kardeşiz ikisi dondurmacı bende üreticiyim. Bu hayatı seviyorum. Borcum yok. Bu şekilde çalışmayı seviyorum. 23 yıl dondurmacılık yaptım olmadı. 2007 yılından bu yana bu işi yapıyorum bu işi seviyorum. İki yüz koyunum var. Yüz elli sağmal elli kadarda keçim var. Burada üç aile kalıyoruz Eşim ve kardeşlerimin eşleri sağım ve peynir yapım işine bakarlar. Peynir ve süt satarak geçimimizi sağlıyoruz.” dedi.

Özdemir “Kasımın 20’sinde koyunlarımız kuzulamaya başlıyor mayısta doğan kuzuların hepsini satıyoruz. Çadırı koyduğumuz yer kendimizin çevredeki tarlalarda kardeşlerimin ve akrabaların. Koyunlar bu tarlalarda ve merada otlar sonra yerine gelir. Tarlalarımızı da ekiyoruz. Hayvanları beslemek için samanı, arpayı, çavdarı, kendimiz üretmezsek masraflı olur. Yaz aylarında bizim koyunlarımızın masrafı olmuyor ama kışın köye döndüğümüzde masraflar başlıyor. Sadece hayvancılık yapmıyoruz. Mesela nohut ekiyoruz. Çevremiz biraz geniş haber salıyorum geliyorlar hep beraber nohutu yolup hasat edip koyuyoruz. İmece geleneğini hâlâ buralarda sürdürüyoruz. Dayanışma her işi kolaylaştırır” dedi.

Devletten destek aldıklarını söyleyen Nazmi Özdemir “Nisan ayının başından bu zamana kadar koyun sağımı yapıyoruz. Buralarda sütü mandıraya veriyorlar biz sürekli müşterilerimiz var o nedenle müşterilere satıyoruz. Bu yıl köylüler mandıraya bile ağız birliği ettiler ve süt konusunda sorun yaşamadılar. Biz peynir yapmayı karlı görüyoruz ve sütümüzü peynir yapıyoruz. Peynirde sahtekarlık yapanlar var vatandaşlar dikkat etmeliler. Bilmedikleri yerden peynir almasınlar.” diyerek vatandaşları da uyardı.

2007 yılında bu işe başladığını belirten Özdemir “Bir kooperatif kurdum. Ankara’ya gide gele yol ettim 50 üyem vardı. En sonunda destek almayı başardım. Her üyeye 25 koyun bir koç aldık. Koyunların sigortasını yaptırdım. Bu kadar çaba harcadım ama acıdığım konu şu bir müddet sonra koyun pahalanınca o koyunları üyeler sattılar. Üretmek güzeldir biz üretmeyi tercih ediyoruz. Koyun beslemek emek gerektiren bir iş. Yayla masrafsız olsa da kış ayları masraflı geçecek yakıt fiyatları, gübre fiyatları mutlaka düşmeli yaylaya çıkamayan üreticiler için sıkıntılı olur yoksa.” diye konuştu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL