Dünya Genel Güncel Yaşam

Vali Koç: Okullar bölgesinde kuş uçurtulmayacak

2022-2023 eğitim ve öğretim yılı okul güvenliği toplantısı Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesinin ev sahipliğinde yapıldı. Niğde Valisi Mustafa Koç, il genelinde bu yıl 372 okulda, 3 bin 921 derslikte, 5..

Vali Koç: Okullar bölgesinde kuş uçurtulmayacak

2022-2023 eğitim ve öğretim yılı okul güvenliği toplantısı Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesinin ev sahipliğinde yapıldı. Niğde Valisi Mustafa Koç, il genelinde bu yıl 372 okulda, 3 bin 921 derslikte, 5 bin 214 öğretmen ile 71 bin 165 öğrenciye eğitim verileceğini ve okul güvenliği toplantısında alınan kararları açıkladı.
Toplantıya Niğde Valisi Mustafa Koç, Niğde İl Emniyet Müdürü Adnan Özdemir, İl Jandarma Komutanı Nihat Özkök, İl Milli Eğitim Müdürü Halil İbrahim Yaşar, kurum amirleri ve çok sayıda davetli katıldı.
OKULLARA RİSK SINIFLANDIRILMASI
İl genelinde bulunan okulların birden dörde kadar risk sınıflandırılmasına tabi tutulduğunu söyleyen Vali Koç, birinci ve ikinci derece risk grubunda okulun bulunmadığını ifade ederek; ‘Okullarımız, birden dörde kadar risk sınıflandırmasına tabi tutulmuştur. İlimizde gerek emniyet gerekse jandarma sorumluluk bölgesinde birinci ve ikinci derece risk grubunda okulumuz bulunmamaktadır. İl genelinde üçüncü derece risk grubunda 11, dördüncü derece risk grubunda toplam 91 okulumuz olup, emniyet ve jandarma teşkilatımız sorumluluk alanında bulunan tüm okullar için “Güvenli Eğitim Koordinasyon” görevlilerini belirlemişlerdir. İçişleri Bakanlığımız tarafından “Önce Yaya”, “Yayalar için 5 Adımda Güvenli Trafik”, “Bir Hareketine Bakar”, “Hatalı Sürücüye Kırmızı Düdük” gibi mottolarla hayata geçirilen trafikte farkındalık projeleri, ilimizde düzenli olarak uygulanmaktadır. Okul çevrelerinde gerekli trafik tedbirleri, güvenlik güçlerimiz tarafından alınmaktadır. Ayrıca, öğrencilerimize yönelik trafik eğitim parkında gerekli eğitimler düzenlenecektir. Bunun yanı sıra, okul servis araç şoförlerine ve rehber personeline yönelik olarak bilgilendirme eğitimleri de yine kolluk güçlerimiz tarafından yapılacaktır’ dedi.
UYUŞTURUCU İLE MÜCADELE SÜRÜYOR
Vali Mustafa Koç, başta metamfetamin olmak üzere, diğer uyuşturucularla mücadelelerinin de devam ettiğini belirterek; ‘Çocukların Eğitim Süreçlerinin Güvenliğine İlişkin Koruyucu ve Önleyici Hizmet ve Tedbirlerin Artırılmasına Yönelik İş Birliği Protokolü’nün uygulanması konusunun üzerinde hassasiyetle durmaktayız. Gerek kişisel güvenlik, gerek suçtan korunma yöntemleri ile siber güvenlik konusunda gerekli çalışmalar kolluk güçlerimiz tarafından yapılmaktadır.Başta metamfetaminle mücadele olmak üzere uyarıcı ve uyuşturucu ile mücadelemiz kararlılıkla sürmekte, gençlerimizi ve yavrularımızı bu illetten uzak tutmak için 7/24 var gücümüzle çalışmaktayız. İçişleri Bakanlığımız tarafından hayata geçirilen “EN İYİ NARKOTİK POLİSİ: ANNE” projesi uyuşturucu ile mücadelemizde önemli bir yer tutmaktadır” şeklinde konuştu.
Niğde Valisi Mustafa Koç, son olarak velilere seslenerek, okul idarecileri ve öğretmenlerle yakın iş birliği içinde bulunması konusunda uyarılarda bulunarak, bu sayede eğitim kalitesinin artacağını sözlerine ekledi.
TOPLANTIDA ALINAN O KARARLAR
Kent güvenlik sistemine entegre edilen okul güvenlik kameraları titizlikle takip edilmeye devam edecek.
Okul önleri ve yakın çevrelerinde alkol ve tek sigara satılmasını önleyici tedbirler alınacak.
Okul çevrelerinde kahvehane, kafe, internet salonu gibi yerlerde narko-tim, asayiş uygulamaları büyük bir hassasiyetle yapılacak.
Okul çevrelerinde bulunan metruk binaların yıkım çalışmalarına devam edilecek.
Öğrencilerle birebir iletişim halinde olan kantin görevlileri ve servis sürücüleri denetlenecek.
Sağlık Bakanlığı’nın salgın tedbirlerine göre bir gelişme yaşanması halinde maske, dezenfektan, hijyen malzemelerinin temini de yapılacak.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL