Ekonomi Genel Güncel

SOYAK: NİĞDE İL ÖZEL İDARESİN’NİN KİLİTLİ PARKE BÜTÇESİ NE OLDU?

Soyak: Özel İdare’nin parke bütçesi ne oldu? İYİ Parti İl Genel Meclis Üyesi Fethi Soyak Niğde İl Genel Meclisi’nin 2022 yılı Temmuz ayı olağan toplantısında bütçede olmasına rağmen yeniden gelen..

SOYAK: NİĞDE İL ÖZEL İDARESİN’NİN KİLİTLİ PARKE BÜTÇESİ NE OLDU?

Soyak: Özel İdare’nin parke bütçesi ne oldu?
İYİ Parti İl Genel Meclis Üyesi Fethi Soyak Niğde İl Genel Meclisi’nin 2022 yılı Temmuz ayı olağan toplantısında bütçede olmasına rağmen yeniden gelen bir borçlanma teklifine tepki gösterdi.
2022 yılı başında hazırlanan 92 milyon liralık toplam bütçeyi hatırlatan Soyak, şu an bu borçlanma talebine sebep olan yatırım bütçesinin bu paranın içinde olması gerektiğini ifade ederek, bütçenin akıbetini sordu. Soyak, gelen teklifte bulunan 5 yıl vadeli yüzde 6 faizli 8 milyon liralık borçlanma talebine ise red oyu verdi.
8 MİLYON LİRAYA YÜZDE 6 FAİZLİ BORÇLANMA TALEBİ
Niğde İl Genel Meclisi bu hafta İYİ Partili Meclis Üyesinin tepkisine ve sorularına sahne oldu. Meclise gelen maddeler arasında bulunan ‘İl Özel İdaresi 2022 yatırım programında bulunan Kilitli Parke Alımı ve Yapımı için ortağı bulunduğumuz İLBANK (iller Bankası A.Ş.) beş yıl vadeli, yıllık faiz oranı %6 ile 8.000.000 TL kredi kullanılıp kullanılmayacağı konusunun görüşülmesi ve onayı’ maddesi tartışmaya açılınca İYİ Parti Niğde İl Genel Meclis Üyesi Fethi Soyak söz alarak duruma tepki gösterdi.
BÜTÇE 6 AYDA BİTTİ Mİ?
Soyak, mecliste aldığı söz alarak yaptığı konuşmasında; ‘Maddenin de içinde yer aldığı gibi ‘İl Özel İdaresi 2022 yatırım programında bulunan Kilitli Parke Alımı ve Yapımı için’ konusunu hatırlatırım. Yani zaten bu yatırım yıl başında 2022 için hazırlanan 92 milyon liralık bütçe içerisinde eyer alıyordu. Ne oldu da daha yılın ilk 6 ayında bu bütçe yetmedi ve tekrardan ana parası 8 milyon lira olan, faiziyle ise 5 yılda yaklaşık 11 milyona ulaşan bu borçlanma neden getirildi. Kilitli parke yatırımının bütçesi zaten programda vardı. 92 milyonluk bütçe hangi ve asıl eridi ki bu borçlanma talep ediliyor’ dedi.

KİLİTLİ PARKE İÇİN AYRILAN BİR BÜTÇE VARDI, O NEREDE?
Toplantı sonrası durumun anlaşılabilir olmadığına değinen Fethi Soyak; ‘Görünen o ki genel bütçede kilitli parke yapacak para kalmamış, üstelik yılın ilk 6’ncı ayında olmamıza rağmen. Peki ya kilitli parke için ayrılan bütçeye ne oldu, onu da yakında öğreneceğiz’ dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL