Dünya Ekonomi Genel Güncel Yaşam

OKUL ZİLİ ZAMLI ÇALACAK! VELİLER DERTLİ!

Niğde’de binlerce öğrenci için 2022-2023 Eğitim Öğretim yılı zili 12 Eylül’de çalacak. Öğrenciler heyecanla okulun açılmasını beklerken, velilerde hazırlıkları tamamlamak için çaba gösteriyor. Yemek, forma, kırtasiye malzemesi gibi masraflarının yanı..

OKUL ZİLİ ZAMLI ÇALACAK! VELİLER DERTLİ!

Niğde’de binlerce öğrenci için 2022-2023 Eğitim Öğretim yılı zili 12 Eylül’de çalacak. Öğrenciler heyecanla okulun açılmasını beklerken, velilerde hazırlıkları tamamlamak için çaba gösteriyor. Yemek, forma, kırtasiye malzemesi gibi masraflarının yanı sıra servis ücretleri de veliyi bir hayli zorlayacak.
SERVİS ÜCRETLERİ BELLİ OLDU
Bu kapsamda yeni eğitim ve öğretim yılı için Niğde’deki okul servis ücretleri belli oldu. Belirlenen ücretlere göre bu yol en düşük tarife 450 TL olarak belirlenirken, ön yüksek tarife ise 650 TL oldu. Okul servis ücretlerinin yüksek olduğunu belirten veliler, servis ücretlerine gelen zamlara yetişemediklerini söylediler. Valiler öte yandan zamların sadece okul servis ücretlerine gelmediğini aynı zamanda kırtasiye ve okul formalarına da geldiğini ifade ederek sitem ettiler.
Ülke genelinde yaşanan ekonomik kriz her kesimi etkilemeyi sürdürüyor. Vatandaşın belini büken hayat pahalılığı aynı zamanda okul servis ücretlerine de yansıdı. Belirlenen servis ücretleri velileri üzdü. Okula uzak oturan öğrenciler için ilk iş bir okul servisi ile anlaşmak oluyor. Ancak okul servis fiyatlarına her yeni eğitim öğretim dönemiyle birlikte zam geliyor. Bu durumda da veliler servis ücretlerine ne kadar bütçe ayıracaklarını düşünmeye başladı. Servis ücretlerinin açıklanmasının ardından bu yıl çocuğunu servis ile okula gönderecek olan veliler zorlanacak gibi görünüyor.
KIRTASİYE MALZEMELERİ CEP YAKIYOR
Sadece servis ücretlerinin değil, kırtasiye malzemelerinin ve okul formalarının da fiyatlarının cep yaktığını belirten bir veli, “Ortaokula giden 2 çocuğum var. Geçen sene servisle okula gidip geliyorlardı ama maalesef bu yıl servise yazdıramayacağım. Ücretler çok artmış durumda. Sadece servis paraları değil, kırtasiye malzemeleri de çok pahalı olmuş. Çocuklarımızı bu koşullarda nasıl okutacağız? Bilemiyoruz. Her şey ateş pahası. Mazot arttı ondan her şey pahalandı diyorlar” dedi.
ANNE-BABALAR MAHÇUP OLUYOR
Çocuğunu okula gönderirken kara kara düşündüğünü ifade eden başka bir veli ise, “Çocuğumuzu okula gönderirken neyi nereye yetireceğimizi bilmiyoruz. Kırtasiye malzemeleri zaten ateş pahası, üstüne birde servis ücretlerinin fiyatlarını öğrenince ciddi derecede üzülüyorum. Her anne baba çocuğunu en iyi şekilde okutmak ister. Çocuğumuzun eğitimini her zaman eksiksiz aldırmak istiyoruz. Fakat şu anda şu durumda inanın ki bu çok zor. Test kitapları zam üstüne zam aldı. Kırtasiye aynı şekilde, servis ücretleri, mazot zamları derken kısa mesafede dahi fiyat farkı oynamıyor. Mahalle içi okul dışında şans tanınmıyor. Bir çocuğuma okul döneminde aylık bin TL’den fazla masraf yapıyorum. Benim okuyan bir çocuğum yok, diğer çocuklarıma da aylık bin TL masraf yapabilecek miyim? Asgari ücretli zaten bu şekilde hiçbir şey yapamaz” ifadelerine yer verdi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL