Dünya Genel Güncel Siyaset Yaşam

Niğde’nin vekil adaylarını vatandaş belirleyecek!

PaylaşTweetlePaylaşPin0 PaylaşımlarNiğde’nin vekil adaylarını vatandaş belirleyecek! Türkiye genelinde olduğu gibi Niğde’de 2023 seçimlerinin de vekil adaylarının kimler olacağı şimdiden merak konusu olmaya başladı. Niğde siyasi kamuoyunda her gün yeni isimler..

Niğde’nin vekil adaylarını vatandaş belirleyecek!

Niğde’nin vekil adaylarını vatandaş belirleyecek!
Türkiye genelinde olduğu gibi Niğde’de 2023 seçimlerinin de vekil adaylarının kimler olacağı şimdiden merak konusu olmaya başladı. Niğde siyasi kamuoyunda her gün yeni isimler kulislerde konuşulmaya başlandı.
AK Parti 2023 seçimlerinde milletvekilliğine aday gösterilecek isimler için iki ayrı çalışma yürütüyor. Ak Parti’de, mevcut milletvekillerinin meclis ve saha performansı çapraz verilerle ölçülürken, bir yandan da yeni isimler için vatandaşların talepleri alınıyor.
NİĞDE HAREKETLENDİ
Türkiye genelinde olduğu gibi 2023 seçimlerine 7 ay gibi bir süre kalmasıyla birlikte Niğde’de de hareketlik başladı. Niğde’de siyasi kamuoyunda her gün yeni isimler kulislerde konuşulmaya başlandı. Niğde’de Ak Parti’den milletvekili olmak isteyen aday adayı olacakların sayısı oldukça fazla. Ak Parti’nin mevcut Niğde Milletvekillerinin yeniden aday gösterilmeyeceği konuşulmaya başlanırken, yapılan anketlerin ve çalışmaların belirleyici olacağı ifade ediliyor.
VATANDAŞA SORULACAK
İllerde şimdiden yüzlerce aday adayının ortaya çıktığını belirten Ak Parti kurmayları, “Milletvekili aday listesi seçim sonuçlarını en az yüzde 3 etkiliyor. Bu nedenle adaylar belirlenirken vatandaştaki karşılığı, uyum ve bölge dengesi esas alınacak.
Şuanda her ilde vatandaşa kimi aday görmek istediklerine yönelik açık uçlu sorular soruluyor. Mevcut milletvekillerinden memnuniyetleri ölçülüyor. Halkın isteği, vatandaşın onay vereceği isimler arasından değerlendirme yapılacak. Bugüne kadarki seçimlerin en kritik olanı 2023’te gerçekleştirilecek. Bu sebeple çok hassas bir çalışma yürütülecek” dediler.
DEĞİŞİM BEKLENTİSİ
İl, ilçe başkanlarının milletvekilliği adaylıkları konusunda MKYK’da bir karar alınacağını belirten AK Parti kaynakları “Büyük ihtimalle teşkilat yöneticilerinden parti yönetiminin izni olmadan adaylık için görevlerinden istifa etmemeleri istenecektir. Ayrıca üç dönemini doldurmayan veya son kongrede seçilen il-ilçe başkanlarının milletvekili adayı olarak ortaya çıkmamalarına yönelik bir dizi karar alınacaktır” değerlendirmesini yaptı.
AK Parti kurmayları, önceki seçimlerde de AK Parti’de en az yüzde 50 oranında değişime gidildiğini hatırlatarak “Bu seçimde de mevcut milletvekillerinin belki yarısından fazlası değişecektir. Üç dönemlikler var, kendi isteği ile yeniden aday olmak istemeyenler var. Tüm bunlarla birlikte önceki seçimlere oranlara daha fazla bir değişim beklenebilir” diye konuştu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL