Dünya Ekonomi Genel Güncel

NİĞDE’NİN DÜNYACA ÜNLÜ KİRAZININ HASADI BAŞLADI

Ulukışla İçesi’ne bağlı Darboğaz, Kılan ve Emirler Köyü’nde yetişen dünyaca ünlü kirazın hasadı başladı. Niğde’nin Ulukışla ilçesine bağlı köylerde ve kent genelinde 114 köyde üretimi yapılan kirazlar Rusya, Fransa, İngiltere..

NİĞDE’NİN DÜNYACA ÜNLÜ KİRAZININ HASADI BAŞLADI

Ulukışla İçesi’ne bağlı Darboğaz, Kılan ve Emirler Köyü’nde yetişen dünyaca ünlü kirazın hasadı başladı.
Niğde’nin Ulukışla ilçesine bağlı köylerde ve kent genelinde 114 köyde üretimi yapılan kirazlar Rusya, Fransa, İngiltere ve Almanya başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesine ihraç ediliyor. Niğde genelinde 114 köyde 26 bin 420 dekar alanda üretimi yapılan kirazda hasat dönemi başladı.
Türkiye’de kiraz üretiminin yüzde 2,91 Niğde’de üretilirken, kent kiraz üretiminde Türkiye’de 10’ncu sırada yer alıyor.
Bolkarların yüksek kesimlerindeki köylerde yetiştirilen, kendine özgü rengi, lezzeti ve kalibresiyle ilgi gören kiraz, pek çok ülkede damakları tatlandırıyor. Bolkar Dağları’nın kuzey yamaçlarındaki Darboğaz, Kılan, Çiftehan ve Emirler, Yeniyıldız köylerinde 1600-1650 rakımda yetiştirilen kirazlar, gece ile gündüz arasındaki sıcaklık farkı sayesinde büyüklük, renk ve farklı aromasına kavuşuyor.
Niğde’nin Ulukışla ilçesine bağlı köylerde üretilen kirazın Niğde’nin önemli ihraç ürünlerinden biri olduğunu belirten Niğde Tarım ve Orman İl müdürü Asım Baş; “ İlimiz kirazda Türkiye’nin merkezi olabilecek hem kalite olarak hem üretim olarak kiraz ihracatı yapan illerden bir tanesi. Kirazda marka olma yolunda ilerleyen bir iliz. Köyümüzde kiraz üretiminin merkezi sayılır.
Niğde genelinde bu yıl Yıllık 26 Bin dekarlık bir sahada 37 bin ton bir rekolte beklentimiz var. Kirazın pazarlaması ile ilgili bir sıkıntımız yok çok şükür. Bizim üretimimiz belli bir kalibrenin üzerinde olanlar özellikle direk yurt dışına gidiyor. 2021 yılının TÜİK verilerine göre ülkemizin kiraz üretimi 689 bin 834 ton’dur. Bu üretimin içerisinde Niğde’nin payı 20 bin 68 ton’dur. Türkiye üretiminin yüzde 2,91’i ilimizde üretilmekte olup Niğde Türkiye’de kiraz üretiminde 10. Sırada yer almaktadır. İlimizde üretilen kirazların büyük bir kısmı ihracata yönelik son turfandadır ” dedi. (NİĞDE GÜNDEM GAZETESİ)

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL