Genel Güncel Yaşam

NİĞDE’NİN DOĞAL GÜZELLİĞİ EMLİ VADİSİ TEHDİT ALTINDA!

Türkiye’nin gözde dağcılık bölgelerinden Aladağlar Demirkazık bölgesinde yer alan ve milli park ilan edilen Emli Vadisi’ndeki yüzlerce köknar ağaçı ‘ökse otu’ ve ‘köknar böceği’ yüzünden kurumaya başladı. Binlerce dönümlük ormanlık..

NİĞDE’NİN DOĞAL GÜZELLİĞİ EMLİ VADİSİ TEHDİT ALTINDA!

Türkiye’nin gözde dağcılık bölgelerinden Aladağlar Demirkazık bölgesinde yer alan ve milli park ilan edilen Emli Vadisi’ndeki yüzlerce köknar ağaçı ‘ökse otu’ ve ‘köknar böceği’ yüzünden kurumaya başladı. Binlerce dönümlük ormanlık alan tehlike altında.

Türkiye’nin Alpleri olarak da anılan ve Niğde’nin marka yüzü olan Aladağlar Demirkazık bölgesinde yer alan ve milli park sahasında bulunan Emli Vadisi’ndeki ormanlık alanda kurumaya başlayan ağaçlar için acilen önlem alınmasını isteyen bölge halkı ve tırmanışa gelen dağcılar, ormana sahip çıkılsın, acil önlem alınması çağrısında bulundu.

Vatandaş ile Demirkazık dağına tırmanışa gelen dağcılar ise bu ağaçların kurumaması için yetkililerden biran önce çözüm bulmasını istiyorlar. Bölge halkı; “Aladağlar Milli Parkı Emli vadisinde bulunan köknar ağaçları ‘Köknar böceği’ de denilen kabuk böceğinden kaynaklanan kurumalara biran önce çözüm bulunmalı. Önceki yıllarda ‘Köknar böceği’ için Doğa Koruma ve Milli Parklar tarafından Feromon “Aşk Tuzaklarını “ kurularak mücadele edilse de yapılan mücadelenin fazla etkisinin olmadığı kaydedildi.
ÖNLEM ALINMAZSA ORMAN YOK OLACAK
Ormanlık alandaki köknar ağaçlarındaki kurumalara dikkat çeken yöre halkı, yerli ve yabancı dağcılar, yetişmesi için onlarca yıl gereken köknar ağaçları büyük risk altında olduğunu belirterek ormanların zararlılar sebebiyle yok olmasına karşı önlem alınmasını istiyoruz, bu zararlılar özellikle köknar ağaçlarının gelişimini durdurup, yapraklarını sarartıp, kurutuyor ormanız yok olmasın ormana sahip çıkılsın” şeklinde konuştular. (KAYNAK: NİGDE GÜNDEM GAZETESİ)

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL