Ekonomi Genel Güncel

Niğdeli Esnaf: Her ay zam geliyor!

Niğde’de baba mesleğini 15 yıldır devam ettiren İbrahim Gürbüz, düğün sezonunun açılmasıyla birlikte çeyiz takımı fiyatlarının da artığını belirterek çeyiz takımı fiyatlarının 60 ile 100 Bin TL arasında değiştiğini, fiyatlara..

Niğdeli Esnaf: Her ay zam geliyor!

Niğde’de baba mesleğini 15 yıldır devam ettiren İbrahim Gürbüz, düğün sezonunun açılmasıyla birlikte çeyiz takımı fiyatlarının da artığını belirterek çeyiz takımı fiyatlarının 60 ile 100 Bin TL arasında değiştiğini, fiyatlara her ay zam geldiğini söyledi.

15 yıldır babadan kalma mesleğini devam ettirdiğini ifade eden Gürbüz “mobilya ve beyaz eşya işi babamdan kalma bir meslek. Bu mesleği 15 yıldır sürdürmeye çalışıyorum. Günümüzde baba mesleğini sürdüren fazla yok ama bizler elimizden geldiği kadar baba mesleğini sürdürmeye çalışıyoruz” dedi.

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte düğün sezonun başladığını ve çeyiz fiyatlarında diğer ürünlere gelen zamlardan etkilendiğini belirten Gürbüz “ artan maliyetler ve gelen zamlardan mobilya ve beyaz eşya ürünleri de etkilendi. Şuanda çeyiz takımları 50 bin TL ile 100 Bin TL arasında değişiyor. Tabi bu fiyatlar tercihlere göre değişim gösteriyor. Oturma grubu, yatak odası takımı, seçtiği beyaz eşya ürünleri gibi birçok seçenek var ve bu seçeneklere göre fiyatlar farklılık göstermekte. Şuan herkesin bildiği gibi ekonomik bir kriz var. Hiç bir şeyin fiyatı yerinde durmuyor.

Bu süreçle beraber maalesef her ayın sonunda yüzde 8 ile yüzde 12 arası bir zam geliyor. Bizler böyle olmasını istemiyoruz. Bu durum alıcıyı etkilediği kadar satıcıyı da etkiliyor. Vatandaşın alım gücü iyice azaldı. Bu sebeple bizlerde mağdur oluyoruz.

Önceki senelere baktığımız zaman işlerimiz %40 civarı düştü. Artık alışverişe gelen vatandaş en ekonomik ürünlere yöneldi. Marka bir oturma grubunun fiyatı 45-50 bin TL arası. Markasız fason olarak üretilen ürünlerin fiyatı ise 15-20 bin TL arasında. Arada ki fiyat farkı sebebiyle vatandaşlar marka ürünlere yönelmiyor.

Müşterilerimiz artık fiyatların sabitlenmesini istiyor. Her gün zam gelmesi artık yılgınlık verdi. Mevcut fiyatta kalması bile şu piyasada istenilen bir durum oldu. İnşallah bu durumun en kısa zamanda düzeleceğini düşünüyoruz. Bu piyasada alan her zaman kazanıyor. Çünkü her ayın 1’inde %8 ile %10 arası bir zam geliyor. Bunun sebebi de mazota zam gelmesi. Nakliye ücreti her ay artıyor. Bu durumu toptancılarda fırsatçılığa çevirdi. Biz sipariş verdiğimiz zaman mal gelmeden görmeden ücretini istiyorlar ya da elimizde ürün yok 1 ay sonra al diyorlar. Bizlerde satıcı olarak bu durumdan rahatsızız ve zarardayız” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL