Dünya Genel Güncel Yaşam

NİĞDE’DE YAPI DENETİM FİRMALARINA CEZA YAĞDI!

Niğde Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’nün, 2022 yılı Temmuz ayı sonuna kadar 10 adet yapı denetim firmasına, 22 şantiye ve 22 büronun denetlendiği ve yapılan bu denetimlerde ise..

NİĞDE’DE YAPI DENETİM FİRMALARINA CEZA YAĞDI!

Niğde Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’nün, 2022 yılı Temmuz ayı sonuna kadar 10 adet yapı denetim firmasına, 22 şantiye ve 22 büronun denetlendiği ve yapılan bu denetimlerde ise toplamda 300 bin TL civarında idari para cezasının uygulandığı belirtildi.
2022 yılının Temmuz ayı sonuna kadar ‘Yapı Denetim Hakkındaki Kanun ve Yapı Denetim Uygulama Yönetmeliği’ne uymayan birçok firma ceza aldı. Yapı denetim hizmetleri ile yapı-zemin laboratuvar konuları hakkında ayrıntılı bilgi almak isteyen vatandaşlarımızın Niğde Çevre Şehircilik ve İklim değişikliği İl Müdürlüğüne müracaat edebilirler. 4708 sayılı Yapı Denetimi Hakkında Kanun kapsamında can ve mal güvenliğini teminen, imar plânına, fen, sanat ve sağlık kurallarına, standartlara uygun kaliteli yapı yapılması için proje ve yapı denetimini sağlamak amacıyla yapı denetim kuruluşlarının kanun ve ilgili mevzuat hükümlerine uygun olarak görevlerini yürütmelerini temin etmek üzere inceleme, araştırma, bilgilendirme ve denetleme faaliyetleri çerçevesinde Yapı Denetim Kuruluşları Müdürlüğümüzce rutin olarak denetlenmekte. Yapılan denetleme sonucunda imar plânına, fen, sanat ve sağlık kurallarına, standartlara, ruhsat ve eki projelere aykırı uygulama tespit edilmesi durumunda 4708 sayılı Yapı Denetimi Hakkında Kanunu uyarınca idari işlem uygulandığı. Müdürlükçe Yapı Denetim Kuruluşlarına büro denetimi gerçekleştirilerek denetim sorumluluğu yüklenilen yapıların ruhsat eki projeleri, tutanakları ve laboratuvar deney sonuçları incelendi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL