Dünya Ekonomi Genel Güncel Yaşam

NİĞDE’DE PATATES ÜRETİCİLERİNİN YÜZÜ GÜLÜYOR

Türkiye’de 800 bin ton patates rekoltesi ile ilk sırada yer alan Niğde’de turfanda patates hasadına başlandı. Altunhisar ilçesinde, bu yıl 5 bin dekarda 20 bin ton ürün hasat edilmesi hedeflenirken..

NİĞDE’DE PATATES ÜRETİCİLERİNİN YÜZÜ GÜLÜYOR

Türkiye’de 800 bin ton patates rekoltesi ile ilk sırada yer alan Niğde’de turfanda patates hasadına başlandı. Altunhisar ilçesinde, bu yıl 5 bin dekarda 20 bin ton ürün hasat edilmesi hedeflenirken fiyatların yüksek olması çiftçilerin yüzünü güldürdü.
Altunhisar ilçesinde yetiştirilen ve hasadına başlanılan turfanda patates fiyatlarının yüksek olması nedeniyle üreticisinin yüzünü güldürdü.Girdi maliyetleri yüksek olsa da, ilk turfanda patatesin birinci kalitesi 8 TL satılırken, ikinci kalite ürün 6 TL’den pazarda yerini aldı.
5 BİN DEKARDA
20 BİN TON PATATES REKOLTESİ BEKLENİYOR
Altunhisar Ziraat Odası Başkan Vekili Patates Üreticisi Tuncer Özçelik, bu yıl patates üreticisinin zarar etmediğini, geçen yıla oranla ekim alanlarının yüzde 60 oranında azalma olmasına rağmen ilçemizde 5 Bin dekar alanda patates ekimi yapılmış olup bu yıl yaklaşık 20 bin ton rekolte beklentimiz var. Girdi maliyetlerinin artması ve ekim alanlarının yüzde 60 oranında düşmesine rağmen fiyatların yüksek olmasının çiftçiyi memnun ettiğini söyledi.
BİRİNCİ SINIF TURFANDA PATATES 8 TL’DEN SATILMAYA BAŞLANDI
Niğde’de ilk turfanda patatesin Altunhisar’da yetiştirildiğini işaret eden Özçelik, şöyle devam etti: “Cips, kızartmalık ve yemeklik olmak üzere piyasada tercih edilen çok kaliteli patates türü üretiliyor. Öncelikle 2022 yılının Niğde’nin tarımda parlayan yıldızı Altunhisar ilçemize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Bir patates üreticisi olarak maliyetler yüksek olsa da fiyatlar yüzümüzü güldürdü. Altunhisar ve çevresinde bu yıl 5 bin dekar alanda ekim yapıldı. Geçtiğimiz yıllara oranla bu yıl ilçemizde patates ekim alanları yüzde 60 oranında azalma yaşandı. Bir çiftçi ve patates üreticisi olarak hükümetimizden çiftçilere ve tarıma destek olmalarını maliyetlerin düşürülmesini istiyorum. İlçemizde hasadına başlanılan ilk turfanda patates hasadımız başladı. Turfanda patates fiyatlarımız tarlada birinci 8 lira, ikinci sınıf 6lira ve 3 sınıf 3 liradan gidiyor” dedi.
EKİM ALANLARI YÜZDE 60 DÜŞTÜ
Girdi fiyatlarının artmasıyla birlikte bu yıl ekim alanlarında yüzde 60 oranında azalma olduğunu belirten Özçelik, “ Piyasada tercih edilen çok kaliteli bir patates türü Altunhisar ilçemizde üretiliyor. İlçede geçen yıl yaklaşık 10 bin dekar alanda ekim olurken 30 bin ton ürün aldık. Bu yıl ise ekim alanlarının azalması ve girdi maliyetlerinin artması nedeniyle ekim alanlarında yüzde 60 civarında azalma olsa da 5 bin dekar alanda 20 bin ton rekolte beklentimiz var. Hasat başlangıcı olduğu için net bir rakam veremiyoruz” diye konuştu.
(KAYNAK: NİĞDE GÜNDEM GAZETESİ)

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL