Dünya Genel Güncel Yaşam

NİĞDE’DE KIŞLIK EKMEK TELAŞI BAŞLADI

Kışa Ekmek Hazırlığı Niğde’de ummalı bir kış hazırlığı var. Köylüler imece usulü her gün bir ev için tandır ekmeği hazırlıyor. Pişirilip muhafaza edilen ekmekler, çetin kış günlerinde tüketilecek. Tandırlar yakılıyor,..

NİĞDE’DE KIŞLIK EKMEK TELAŞI BAŞLADI

Kışa Ekmek Hazırlığı
Niğde’de ummalı bir kış hazırlığı var. Köylüler imece usulü her gün bir ev için tandır ekmeği hazırlıyor. Pişirilip muhafaza edilen ekmekler, çetin kış günlerinde tüketilecek. Tandırlar yakılıyor, hazırlanan hamur zahmetle açılarak pişiriliyor.
Niğde’de kışlık ekmek hazırlama telaşı var. Bugünlerde tandırlar hiç sönmüyor. Genç yaşlı bütün kadınlar görev üstleniyor. Her gün bir evde ya da bahçede bir araya gelen kadınlar, hummalı bir şekilde imece usulü ile tek tek elleriyle açtıkları hamurları saç üzerinde odun ateşinde ekmekleri pişiriyor.
Büyük hummalı bir telaş olduğunu söyleyen Selma Gül, “Genelde hamur bize gençlere kalıyor. Gençler yapıyor. Annelerimiz de pişirme şeyi onlara kalıyor onlar pişiriyorlar. Saat 6’da 6 buçukta kalkıyoruz. Hamuru 1,5 saatte yoğuruyoruz. 2-3 saat bekletiyoruz” dedi.
Evde binbir zahmetle hazırlanan hamur pişirilmek üzere leğenlere koyularak tandır evine taşınıyor. İmece usulü her gün bir evde toplanan kadınlar o hane için kışlık ekmekleri pişiriyor.
Gül, “Geliyoruz, bir yerde toplanıyoruz birbirimize yardım ediyoruz. Ekmek pişiriyoruz. Diyoruz hani kıştır ya kimse kimseye şey olmasın muhtaç olmasın diye birbirimize hep yardım ediyoruz” diye konuştu. Ekmekler kış boyu sofralarda yerini almak üzere hazır hale geliyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL