Dünya Ekonomi Genel Güncel Yaşam

Niğde’de kayıt dışı istihdamla mücadele devam ediyor

Niğde Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürü Nail Van, kayıt dışı istihdam konusunda uygulanan rehberlik ve bilgilendirme faaliyetleri hakkında açıklama yaptı. Van, açıklamasında sigortalı işçi çalıştıran işveren hem kendi kazanır hem de ülkesine kazandırır dedi.

Niğde’de kayıt dışı istihdamla mücadele devam ediyor

Niğde Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürü Nail Van, kayıt dışı istihdam konusunda uygulanan rehberlik ve bilgilendirme faaliyetleri hakkında açıklama yaptı. Van, açıklamasında sigortalı işçi çalıştıran işveren hem kendi kazanır hem de ülkesine kazandırır dedi.
BİLGİLENDİRME ÇALIŞMALARI YAPILIYOR
SGK Niğde İl Müdürü Nail Van, kayıt dışı istihdam konusunda politika, rehberlik ve bilgilendirme faaliyetleri yürüttüklerini belirterek, “Bu kapsamda her yıl ilimizde bulunan işçi işveren temsilcileri, meslek odalarını, ilgili sivil toplum kuruluşları ve işverenleri ziyaret ederek kayıtlı istihdamın önemi ile sosyal güvenlik hak ve yükümlülükleri konularından bilgilendirmede bulunmaktayız” dedi.
KAYIT DIŞI İSTİHDAM OLUMSUZ ETKİYE YOL AÇIYOR
Açıklamasının devamında, kayıt dışı istihdamın hem çalışanlar ve işverenler hem de devlet açısından birçok olumsuz etkiye yol açtığını belirten SGK Niğde İl Müdürü Nail Van, “Sigortalı işçi çalıştıran işveren hem kendi kazanır hem de ülkesine kazandırır” dedi.
Van açıklamasının devamında, “Kayıt dışı istihdamın toplumun sosyal ve ekonomik değerleri üzerinde birçok olumsuz etkisi bulunmaktadır. Kayıt dışı istihdam hem çalışanlar ve işverenler hem de devlet açısından birçok olumsuz etkiye yol açmaktadır.
Kayıt dışı çalışanı olan işverenler yapılan denetimler neticesinde yüksek miktarda idari para cezaları ile karşı karşıya kalabilirler. Ayrıca işveren kayıt dışı istihdamdan kaynaklı idari para cezasının yanı sıra sigorta prim teşviklerinden, vergi indirimlerinden, hibe ve destekler vb. birçok imkândan faydalanamayacaktır. Kayıtlı çalışmanın desteklenmesi kapsamında devletimiz tarafından işverenlerimize birçok teşvik sağlanmaktadır. İşverenlerimiz kayıt dışı sigortalı çalıştırmamak ve prim borçlarını düzenli ödemek suretiyle söz konusu teşviklerden yararlanarak sigorta prim maliyetini büyük oranda düşürebilmektedir.
Çalışanlar açısından ise kayıt dışı çalışan kişi, emekli olamaz, herhangi bir hastalık veya kaza nedeniyle çalışamaz duruma geldiğinde malullük aylığı bağlanamaz, ölüm halinde geride kalan aile bireylerine ölüm geliri bağlanamaz, işsiz kalmaları durumunda işsizlik sigortasından faydalanamazlar, kıdem ve ihbar tazminatlarından yoksun kalırlar, yıllık izin, haftalık izin, doğum izni gibi daha birçok haklardan faydalanamazlar” dedi.
ALO 170’İ 7 GÜN 24 SAAT ARAYABİLİRLER
Açıklamasının son bölümünde çalışanların kayıt dışı istihdam edildiklerini düşündüklerinde veya kayıt dışı çalıştıklarından SGK kurumuna Alo 170’i 7 gün 24 saat arayarak bilgi verebileceklerini belirten Van, “Çalışanlarımız Kayıt dışı istihdam edildiklerini düşündüklerinde veya kayıt dışı çalıştıklarında Sosyal Güvenlik Kurumuna; Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezi üzerinden ‘ALO 170’i 7 gün 24 saat arayarak, en yakın Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü ya da Sosyal Güvenlik Merkezine şikâyet yolu ile başvurabilecekleri gibi her türlü istek, şikâyet, ihbar, görüş ve önerileri CİMER yani Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi üzerinden de Kurumumuza iletebilirler.
Kamu yönetimi üzerinde ise; vergi ve prim kaybına, sosyal güvenlik açığına, sosyal güvenlik sisteminde çalışan/emekli dengesinin bozulmasına, primsiz ödemelerin artmasına, gelir dağılımının bozulmasına ve kaynak dağılımında etkinliğin bozulmasına neden olabileceği gibi ekonomide kurumsallaşma eğiliminin azalmasına zemin hazırlar ve ekonomik verilerin güvenilirliğine zarar verir ve ekonomik kararların öngörülen etkileri yaratmasına engel olur.” diye konuştu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL