Dünya Genel Güncel Yaşam

Niğde’de kadına yönelik şiddetle mücadele devam ediyor

Niğde Valisi Mustafa Koç ve Eşi Neslihan Gül Koç, Kadına Yönelik Şiddete Hayır stantlarını ziyaret etti.

Niğde’de kadına yönelik şiddetle mücadele devam ediyor

Niğde Valisi Mustafa Koç ve Eşi Neslihan Gül Koç, Kadına Yönelik Şiddete Hayır stantlarını ziyaret etti.
Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında Niğde Valiliği koordinesinde Niğde Ömer Halisdemir maydında Niğde İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı, Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü, Niğde Belediyesi, Kızılay Niğde Şubesi ve Kadın ve Demokrasi Derneği tarafından kadına yönelik şiddetin önlenmesi için farkındalığın artırılmasına yönelik bilgilendirici stantlar açıldı.
Niğde Valisi Mustafa Koç ve Eşi Neslihan Gül Koç beraberinde Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir, Niğde İl Emniyet Müdürü Adnan Özdemir, Niğde İl Jandarma Alay Komutanı Albay Nihat Özkök, STK temsilcileri ve vatandaşlar ile kurulan stantları ziyaret ettiler.

Niğde Valisi Mustafa Koç, stantları ziyareti kapsamında basın mensuplarına yaptığı açıklamasında; “Bizim medeniyetimizde, bizim kültürümüzde değil kadına hiçbir kimseye, hiçbir varlığa şiddeti tavsiye etmeyen bir inanışımız bir anlayışımız var. Bununla beraber Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde; İçişleri Bakanlığımız ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımız ve diğer paydaşlarla çalışmalar yapılmak suretiyle; stratejiler geliştirildi, yasal düzenlemeler yapıldı bazı uygulamalar ortaya konuldu.
Bizler de bu uygulamaların bir parçası niteliğinde ‘Kadına Yönelik Şiddete Sıfır Tolerans, ‘Kadına El Kal-ka-maz’ gibi mottolarla ilimizde bir takım faaliyet ve etkinler gerçekleştiriyoruz. Bugünde Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında paydaş kurumlarımız stantlar açtı. Biz de bu stantları gezerek bir farkındalık, bir bilinç oluşumuna katkı vermek için buradayız.

Bilindiği gibi Bakanlığımızın modern teknolojiyi kullanarak kadınlarımızın hizmetine sunduğu KADES uygulamamız var. Bu uygulama cep telefonlarına çok rahatlıkla indirilebiliyor. Kadına şiddetin önlenmesinde bu uygulama önemli bir yer tutuyor. İlimizde de KADES uygulamasını 8 bin 503 kadınımız cep telefonlarına indirdi.
İlimizde bilindiği gibi kadına yönelik şiddet anlamında büyük bir problemimiz yok. Ancak; top yekûn bu şiddete karşı mücadele edersek, hep birlikte çalışırsak bunu bir kültür olarak içselleştirirsek bu sorunu kökünden kazır, üstesinden geliriz.

İlimizde bu yıl içerisinde ilgili müdürlüklerimiz eliyle 40 binin üzerinde afiş-broşür dağıtımı, erkek odaklı bilgilendirme toplantıları, sosyal medya paylaşımları, bilgilendirici sine vizyon gösterimleri ve buna benzer birçok etkinlik yapıldı.
Hiç istemediğimiz halde ilimizde maalesef bir kadın cinayeti vuku buldu. Yıl içinde ve bugün yapılan çalışmaların temel amacı bırakın cinayeti, ‘Kadına Şiddete Sıfır Toleranstır.’ Kadına karşı yapılan şiddet içerikli fiiller son bulana kadar Devletimiz tüm birimleriyle çalışmalarını aralıksız sürdürecektir.” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL