Dünya Genel Güncel Kültür-Sanat Yaşam

Niğde’de Hacı Mehmed Mecd-i Baba Kayboldu!

Niğde’de Hacı Mehmed Mecd-i Baba Kayboldu! Kalede bulunan Niğde’nin son Hacı Bektaş Velî dergahı postnişîni Hacı Mehmed Mecd-i Baba kabri yok oldu. Niğde’nin Bektaşilik tarikatı ve kültürüne yönelik en güzel..

Niğde’de Hacı Mehmed Mecd-i Baba Kayboldu!

Niğde’de Hacı Mehmed Mecd-i Baba Kayboldu!
Kalede bulunan Niğde’nin son Hacı Bektaş Velî dergahı postnişîni Hacı Mehmed Mecd-i Baba kabri yok oldu.
Niğde’nin Bektaşilik tarikatı ve kültürüne yönelik en güzel örneklerinden olan ve özellikle Suriye ve Irak’tan gelen Türkmenlerin ziyaret noktası olan ve Niğde’deki en sağlam ve korunaklı mezar olması nedeniyle de değerini koruyan Hacı Bektaş Velî dergahı postnişîni Hacı Mehmed Mecd-i Baba nasıl kayboldu sorusu sorulmaya başlandı.
Niğde Alaaddin Tepesi Alaaddin Mahallesi İlyasağa sokak ile Çayan sokağının kesiştiği noktada 1-A nolu bir evin zemin katında bulunan Mecidi Baba mezarı ve sandukası Kale yenileme projesinden nasibini alarak yok edildi. 1921 yılında vefat eden Kale mahallesinde saygın bir kişi olan Hacı Mehmed Mecd-i Baba’ya ait olduğu belirtilen Osmanlıca sülüs yazıtlı mezar taşı kitabe ve sandukanın yok olması Niğde’de her kesimden büyük tepki aldı. Vatandaşlar Mecd-i Baba’ya ait mezar sandukasının yok olması ne ahlaka ne vicdana ne kanuna ne de dine uyar. Yetkililer kamuoyunu rahatsız eden bu konu ile ilgili Niğdelileri bilgilendirmelidir dediler.

Mezarlıklar Kanunu İhlal Edildi
Türkiye Cumhuriyetinin kanunlarında yer alan Tarih : 13/6/1994 Sayı : 21959 Mezarlıkların Korunması Kanununa istinaden “1. Madde de Devlet mezarlığı, Vakıflar Genel Müdürlüğü yönetimindeki tarihi mezarlıklar ile şehitlikler ve cemaatlere ait özel statüsü bulunan mezarlıklar hariç, umumi mezarlıkların mülkiyeti belediye bulunan yerlerde belediyelere, köylerde köy tüzelkişiliklerine aittir. Bu yerler satılamaz ve kazandırıcı zamanaşımı zilyedliği yolu ile iktisap edilemez.
3. Madde de Belediyeler ile köy muhtarlıkları, mezarlıkların etrafını duvarla çevirmek, ağaçlandırıp çiçeklendirmek ve gerekli her türlü bakım ve onarımı yaparak korumak zorundadırlar.” denilmektedir.
Kanuna göre Hacı Mehmed Mecd-i Baba’ya ait mezarın yok edilmesi kanuna görede suç teşkil ediyor.

Mezar Hıdırlık Mezarlığına Taşınmış
Takipçilerimizden Mustafa Ceylan Hacı Mehmed Mecd-i Baba’ya ait mezarı Hıdırlık Mezarlığı’nda fotoğraflayarak göndermiştir.
Kamuoyunun Yanıt Beklediği Sorular
Hacı Mehmed Mecd-i Baba’ya ait mezar neden kaldırılmıştır?
Taşındı ise mezarlıklar kanununa göre merhumun kemikleri bir savcı eşliğinde çıkarılmış ve taşınmış mıdır?
Bu mezarın eski yerine koyulması söz konusu mudur?

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL