Dünya Genel Güncel Sağlık

NİĞDE’DE 3D YAZICI İLE KEMİK YAPILDI

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, bir hastanın kafatasına 3 boyutlu yazıcıyla oluşturulan yapay kemik yerleştirildi. Başhekim Uzman Dr. Yakup Çetinkaya, hastanede düzenlenen bilgilendirme toplantısında, 46 yaşındaki Gökhan..

NİĞDE’DE 3D YAZICI İLE KEMİK YAPILDI

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, bir hastanın kafatasına 3 boyutlu yazıcıyla oluşturulan yapay kemik yerleştirildi.
Başhekim Uzman Dr. Yakup Çetinkaya, hastanede düzenlenen bilgilendirme toplantısında, 46 yaşındaki Gökhan Keskinkılıç’ın daha önce geçirdiği kafa travmasına bağlı beyin kanaması rahatsızlığıyla hastaneye getirildiğini, hastaya beyin ve sinir cerrahı Dr. Öğretim Üyesi İsmail Kaya ve Dr. Öğretim Üyesi Hüseyin Yakar’ın müdahale ettiğini söyledi. Keskinkılıç’ın hayati fonksiyonlarının devam etmesi için hastanın hasarlı kafatası kemiğini çıkardıklarını belirten Çetinkaya açıklamasında şu ifadeleri kullandı “Kafatası kemiği, yerine yerleştirilmek amacıyla hastanın karnında saklanıyor. Bu zaten bütün dünyada uygulanıyor.
Yalnız bazen çeşitli sebeplerden dolayı bu saklanan kafatası kemiği küçülüyor ve eski yerine konamayacak hale geliyor. Bu durumda yapay kemikler oluşturuluyor. Şimdiye kadar uygulanan yöntemler çok pahalı, titanyumdan yapılan malzemeler konuluyordu. Metil metakrilat adlı maddeden tamamıyla arkadaşlarımızın çalışmaları sonucu hastaya özel kemik oluşturularak kafatasına yerleştirildi. Hastamızın normal bir kozmetik görünüşe kavuşmasını sağladık.” Basın mensuplarına düzenlenen bilgilendirme toplantısında konuşan Dr. Öğretim Üyesi İsmail Kaya da hastanın karnına koydukları kemikte 2 santimetre kadar küçülme meydana geldiğini aktardı.
Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde görevli asistan Enes Kesen ile yaptıkları bir programla hastanın tomografilerini kullanarak 3 boyutlu yazıcıdan 300-400 TL gibi bir maliyetle yapay kemik ürettiklerini vurgulayan Kaya, “Başarılı bir ameliyat oldu. Niğde’mize bu ameliyat yöntemini kazandırmış olduk. Bunu yapay bir kemikle uygun maliyetle SGK’ye hiçbir yük olmadan çok cüzi bir miktara yapmış olduk. Hastaların herhangi bir maddi kaybı olmadı, normal kemiğiyle bu kemik arasında hiçbir fark yok.” diye konuştu.
Hasta Gökhan Keskinkılıç da sağlığına kavuştuğu için mutlu ve minnet dolu olduğunu ifade ederek doktorlara teşekkür etti. Keskinkılıç açıklamasında “Allah böyle doktorların Türkiye’de çoğalmasını nasip eylesin. Ameliyattan da çok memnunum. Personel çok ilgili ve şefkatli davrandı. Operasyonu gerçekleştiren bütün doktorlardan ve ekibinden, sağlık personelinden Allah razı olsun.” İfadelerini kullandı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL