Genel Güncel Kültür-Sanat Yaşam

NİĞDE MÜZESİ YETERSİZ KALIYOR! TARİH DEPODA BEKLİYOR!

Kültür ve Turizm Bakanlığınca 2003 yılına Avrupa’da Yılın Müzesi adayı gösterilen Niğde Müzesi’nde bulunan 21 bin tarihi eserin yer yetersizliği nedeniyle sadece 2 bin 650’si sergilenebiliyor. Niğde Müzesi’nde 7 bin..

NİĞDE MÜZESİ YETERSİZ KALIYOR! TARİH DEPODA BEKLİYOR!

Kültür ve Turizm Bakanlığınca 2003 yılına Avrupa’da Yılın Müzesi adayı gösterilen Niğde Müzesi’nde bulunan 21 bin tarihi eserin yer yetersizliği nedeniyle sadece 2 bin 650’si sergilenebiliyor.
Niğde Müzesi’nde 7 bin 580 arkeolojik eser, 11 bin 767 sikke ve bin 660 etnografik eser olmak üzere toplamda 21 bin 7 eser bulunuyor alıyor ancak yer sıkıntısı nedeniyle bunlardan sadece 2 bin 650’si sergilenebiliyor. Geriye kalan yüzde 90’lık kısmı ise müze binasının fiziki yetersizliğinden dolayı depolarda bekletiliyor.
Aynı zamanda Niğde Müzesi’nin zemin katında bulunan depo girişindeki alanda sergilenen tarihi ahşap eserlerin bulunduğu bölüme ise ziyaretçi alınmamasına ise anlam verilemiyor. Teşhir için hazırlanan bu eserler neden ziyarete açılmıyor?
Müze binasının yetersiz olması nedeniyle çok sayıda eser depolarda sergilenmeyi beklerken, yine bazı eserler ise müze bahçesinde herhangi bir koruma tedbiri olmaksızın dururken kime eserlerin üzerleri ise tentelerle korunmaya çalışılıyor.
(KAYNAK: NİĞDE GÜNDEM GAZETESİ)

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL