Dünya Genel Güncel Siyaset Yaşam

NİĞDE MİLLETVEKİLLERİN 4 YILLIK KARNESİ!

PaylaşTweetlePaylaşPin0 Paylaşımlar2023 seçimlerine bir yıldan az bir süre kala vekillerin 4 yıllık performansı da netleşti. Mecliste 3 milletvekili ile temsil edilen Niğde’de milletvekilleri Yavuz Ergun, Selim Gültekin ve Ömer Fethi..

NİĞDE MİLLETVEKİLLERİN 4 YILLIK KARNESİ!

2023 seçimlerine bir yıldan az bir süre kala vekillerin 4 yıllık performansı da netleşti. Mecliste 3 milletvekili ile temsil edilen Niğde’de milletvekilleri Yavuz Ergun, Selim Gültekin ve Ömer Fethi Gürer’in meclis performanslarını araştırdık.
2023 yılında yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleri öncesinde heyecan dorukta. 600 vekilin bulunduğu Türkiye Büyük Millet Meclisinde Niğde’nin 3 milletvekili buluyor. Üç milletvekilinden ikisi Ak Partili isimler Yavuz Ergun ve Selim Gültekin, diğer milletvekili ise CHP’den Ömer Fethi Gürer. Yaklaşan 2023 seçimleri öncesi 2018 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) giren 3 vekilin performansını araştırdık.
Niğde Milletvekilleri içerisinde Yavuz Ergun, gerçekleştirdiği 3 genel kurul konuşması ve 1 komisyon konuşması ile en az konuşan vekil olurken, 53 kanun teklifine imza attı. Bir diğer Ak Parti Milletvekili Selim Gültekin ise, 48 genel kurul konuşması ve 4 komisyon konuşması gerçekleştirirken, 1 kanun teklifi verdi ve 65 kanun teklifine imza attı. Cumhuriyet Halk Partisi Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise meclis karnesiyle dikkat çekiyor. Gürer, 190 kez genel kurul ve 76 komisyon konuşması ile en çok konuşan vekiller arasında. Gürer ayrıca, 251 kanun teklifi verirken, 443 kanun teklifine ise imza attı. 4 bin 431 kez yazılı soru önergesi veren Gürer ayrıca 332 kez meclis araştırma önergesi verdi.

İŞTE VEKİLLERİN TBMM PERFORMANSI:
YAVUZ ERGUN (AK PARTİ)
Ak Parti Niğde Milletvekili Yavuz Ergun’nun meclise girdiği 2018’den bu yıla kadar, meclis genel kurulunda 3 kez konuştu. Bu konuşmalarının ilkini 07.07.2018 tarihinde yemin töreninde yaparken, 16.12.2020 tarihinde bütçe görüşmelerinde ve 10.12.2021 tarihinde bütçe görüşmelerinde konuştu. 3 genel kurul konuşmasıyla mecliste genel kurulda en az konuşan milletvekilleri arasında yer aldı.
İlk İmza Sahibi Olduğu Kanun Teklifi: 0, İmzası Bulunan Kanun Teklifleri: 53, Sahibi Olduğu Yazılı Soru Önergeleri: 0, İlk İmzasının Bulunduğu Meclis Görüşme Önergeleri: 0, İmzası Bulunan Genel Görüşme Önerileri: 0, İlk İmza Sahibi Olduğu Meclis Soruşturma Önergeleri: 0, İmzası Bulunan Meclis Soruşturma Önergeleri: 0, İlk İmza Sahibi Olduğu Meclis Araştırma Önergeleri: 0, İmzası Bulunan Meclis Araştırma Önergeleri: 0, Genel Kurul Konuşmaları:3, Komisyon Konuşmaları: 1.
SELİM GÜLTEKİN (AK PARTİ)
Ak Parti Niğde Milletvekili Selim Gültkin meclise girdiği 2018’den bu yıla kadar, meclis genel kurulunda 48 kez konuşma gerçekleştirdi. İlk İmza Sahibi olduğu bir kanun teklifi verirken, 65 kanun teklifine ise imza attı. Gültekin’in verdiği meclis görüşme önergesi, genel görüşme önergesi, meclis soruşturma önergesi, meclis araştırma önergesi bulunmuyor.
İlk İmza Sahibi Olduğu Kanun Teklifi: 1, İmzası Bulunan Kanun Teklifleri: 65, Sahibi Olduğu Yazılı Soru Önergeleri: 0, İlk İmzasının Bulunduğu Meclis Görüşme Önergeleri: 0, İmzası Bulunan Genel Görüşme Önerileri: 0, İlk İmza Sahibi Olduğu Meclis Soruşturma Önergeleri: 0, İmzası Bulunan Meclis Soruşturma Önergeleri: 0, İlk İmza Sahibi Olduğu Meclis Araştırma Önergeleri: 0, İmzası Bulunan Meclis Araştırma Önergeleri: 24, Genel Kurul Konuşmaları:48, Komisyon Konuşmaları: 4.
ÖMER FETHİ GÜRER (CHP MİLLETVEKİLİ)
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in ise meclis performansı dikkat çekiyor, meclis genel kurulunda en çok konuşan milletvekilleri arasında yer alan Gürer, 2018-2022 yılları arasında 251 kanun teklifi verirken, 443 kanun teklifine ise imza attı. 190 kez meclis genel kurlunda konuşan Gürer, 76 kez komisyon konuşması gerçekleştirdi. Gürer, bu dönemde ayrıca 4 bin 431 kez yazılı soru önergesi verirken, 2 bin 16 kere de meclis araştırma önergesi verdi.
İlk İmza Sahibi Olduğu Kanun Teklifi: 251, İmzası Bulunan Kanun Teklifleri: 443, Sahibi Olduğu Yazılı Soru Önergeleri: 4.431, İlk İmzasının Bulunduğu Meclis Görüşme Önergeleri: 18, İmzası Bulunan Genel Görüşme Önerileri: 23, İlk İmza Sahibi Olduğu Meclis Soruşturma Önergeleri: 0, İmzası Bulunan Meclis Soruşturma Önergeleri: 0, İlk İmza Sahibi Olduğu Meclis Araştırma Önergeleri: 332, İmzası Bulunan Meclis Araştırma Önergeleri: 2016, Genel Kurul Konuşmaları:190, Komisyon Konuşmaları: 76.
Seçimlere bir yıldan az bir süre kala ortaya çıkan bu tablo, vekillerin TBMM içerisindeki performansını da gözler sermiş oldu. Vekillerin Niğde’de sergilediği performansı ise seçmenler yapılacak seçimlerde değerlendirecek.

YORUMLAR (2)

  1. Niğde diyorki:

    Şu. Ömer Fethi Gürer i canı gönülden teorik ediyorum yaptı hizmetler neticesinde milletvekili günden aldığı maaş helal olsun

  2. Niğde diyorki:

    Sayın ömer Fethi Gürer i canı gönülden teprik ederim. Yaptığı hizmetler nedeniyle millet vekilliğin den aldığı maaş helal olsun.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL