Dünya Ekonomi Genel Güncel Yaşam

NİĞDE DÖVİZ FAKİRİ ÇIKTI!

En fazla döviz alan şehirlerin listesi açıklandı. İlk 4 sıradaki iller İç Anadolu bölgesinden Yozgat Aksaray, Nevşehir ve Kırşehir oldu. Yine bölgemizden Sivas 10’ncu sırada yer aldı. Raporda ayrıca yurtdışında..

NİĞDE DÖVİZ FAKİRİ ÇIKTI!

En fazla döviz alan şehirlerin listesi açıklandı. İlk 4 sıradaki iller İç Anadolu bölgesinden Yozgat Aksaray, Nevşehir ve Kırşehir oldu. Yine bölgemizden Sivas 10’ncu sırada yer aldı. Raporda ayrıca yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın da güvenli liman olarak birikimlerini dövizde tuttuğu kaydedildi.
Niğde, bölge illeri arasında sıralayama giremedi. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre, vatandaşın tasarrufu büyük çoğunlukla döviz ve altından yana olduğunu raporla açıkladı.
İÇ ANADOLU İNSANI DÖVİZ VE ALTINI SEVİYOR
İç Anadolu illerinin bu denli döviz mevduatı sahibi olması kamuoyu tarafından şaşkınlıkla karşılanırken, Niğde’nin bu alanın dışında kalması dikkat çekti.
BDDK’nın açıkladığ ilk altı aylık sektör verilerinde katılım bankalarının toplam mevduat içinde payları düşük olsa bile, mevduatlarının yüzde 41’inin yurtiçi ve yurtdışı yerleşiklerin altın hariç DTH (döviz mevduatı) olduğunu ortaya koyuyor. Böylece çevre illerdeki vatandaşlar parasının yarısından fazlasını bankaların mevduat hesaplarında tutuyor.
DÖVİZ ZENGİNİ İLLER SIRALAMASI
En çok döviz zengini iller sıralamsında 1. Yozgat, 2. Aksaray, 3 Nevşehir, 4. Kırşehir, 5. Gümüşhane, 6 Tunceli, 7 Uşak, 8 Bayburt, 9 Bingöl, 10 Sivas, 11 Isparta, 12 Kütahya, 13 Afyon, 14 Iğdır, 15. sırada ise Trabzon yer aldı.
DÖVİZ MEVDUAT ORANLARI
En yüksek döviz mevduatı yüzde 67 ile yurtdışının. İkincilik yüzde 59,5 ile Yozgat’ta. Aksaray’da mevduat bankalarında döviz mevduatının payı yüzde 58,1. Bu oran Nevşehir’de yüzde 57,3, Kırşehir’de yüzde 55,1 seviyesinde.
UZANLAR NEDENLERİNE DEĞİNDİ
Yaşanan ekonomik sıkıntıların derinleşmesinden korkan vatandaşlar va yatırımcılar, elde ettikleri paralarını değer kaybeden TL’nin yanında korumak adına bu alanlara yönelmiş durumdalar. Bu durumun yenide olmadığını gösteren araştırmalara göre Niğde ismi geçen diğer illere nazaran döviz cinsinden yatırımı ve birikimi az olan bir şehir.
Sanayileşme yolunda ilerleyiş gösterse de ilk 4 ilin geleceğe dair yatırımı daha çok üretimde dahil olmak üzere döviz ve altın olmuş durumda.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL