Dünya Genel Güncel Yaşam

MAKAM ARACI MI? OKUL SERVİSİ Mİ?

Niğde’de Niğde Müftülüğü hizmetinde kullanılan 51 HL 6** plakalı aracın okula çocuk bırakmak suretiyle okul servisi gibi kullanıldığı iddia edildi. Gazetemizin ihbar hattına vatandaşlar tarafından gönderilen görüntülerde Niğde Müftülüğüne ait..

MAKAM ARACI MI? OKUL SERVİSİ Mİ?

Niğde’de Niğde Müftülüğü hizmetinde kullanılan 51 HL 6** plakalı aracın okula çocuk bırakmak suretiyle okul servisi gibi kullanıldığı iddia edildi.
Gazetemizin ihbar hattına vatandaşlar tarafından gönderilen görüntülerde Niğde Müftülüğüne ait olduğu iddia edilen 51 HL 6** plakalı araçla okula öğrenci bırakıldığı, devletin aracının okul servisi gibi özel işlerde kullanıldığı iddia edildi. Duruma tepki gösteren vatandaşlar, bizler çocuğumuzu ücretini ödeyip servisle göndermek için sıkıntı çekerken, devletin kurumuna ve özellikle Niğde Müftülüğü hizmetinde kullanılan bir aracın böyle özel bir durum için kullanılması bizleri son derece üzmüştür dediler.
ÖZEL İŞLERDE KULLANILAMAZ
657 Sayılı kanunun 125. Maddesinde “Devlete ait resmi araç, gereç ve benzeri eşyayı özel işlerinde kullanmak” kınama gerektiren fiiller arasında yer almıştır.
Kamu Görevlileri Etik Davranış ilkeleri ile Başvuru Usul ve Esasları Hakkında Yönetmeliğin 16. Maddesinde ise şu hüküm yer almaktadır; “”Kamu görevlileri, kamu bina ve taşıtları ile diğer kamu malları ve kaynaklarını kamusal amaçlar ve hizmet gerekleri dışında kullanamaz ve kullandıramazlar, bunları korur ve her an hizmete hazır halde bulundurmak için gerekli tedbirleri alırlar.” Makam araçlarının özel işlerde kullanıldığının tespiti halinde, bu durumun Makam araçlarının özel işlerde kullanıldığının tespiti halinde, bu durumun video kaydı veya görüntülerle belgelenmesi gerekmektedir. Belgelendirme sonrasında ilgili kişi hem kurumuna hem de Kamu Görevlileri Etik Kuruluna şikayet edilebilir. Kurumu, 657 sayılı Kanun hükümleri bağlamında disiplin cezası verecektir. Etik Kurul ise etik ihlali tespiti yapacaktır. Ayrıca makam aracını özel işlerinde kullanan bürokratla ilgili olarak, durumun Savcılığa bildirilerek adli süreç sonrasında hapis cezası verilmesi yoluna da gidilebilir.
Vatandaşların iddia ettiği gibi görüntülerde yer alan araç, Niğde Müftülüğüne mi ait? Niğde Müftülüğüne aitse devletin aracıyla çocuğu okula bırakmak etik midir? Sorularına kamuoyu adına cevap bekliyoruz.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL