Dünya Genel Güncel Yaşam

İHALE SÜRECİ TAMAMLANMADAN İŞE BAŞLANDI İDDİASI!

İHALE SONUÇLANDIRILMADAN İŞE BAŞLANDI İDDİASI! Bor Belediye Başkanlığı Bor Belediyesi Kültürel Yaz Şenlikleri ve Konser Organizasyonu için 2022/572314 ihale kayıt numarası ile ihaleye çıktı. Bor Belediyesi Özel Kalem üzerinden, Bor..

İHALE SÜRECİ TAMAMLANMADAN İŞE BAŞLANDI İDDİASI!

İHALE SONUÇLANDIRILMADAN İŞE BAŞLANDI İDDİASI!
Bor Belediye Başkanlığı Bor Belediyesi Kültürel Yaz Şenlikleri ve Konser Organizasyonu için 2022/572314 ihale kayıt numarası ile ihaleye çıktı.
Bor Belediyesi Özel Kalem üzerinden, Bor Belediyesi Kültürel Yaz Şenlikleri ve Organizasyonu ihalesi 04 Temmuz 2022 tarihinde saat 10:00’da Bor Belediye Başkanlığı Özel Kalem, Sokubaşı Mahallesi Şeyh Ahmet Kuddusi Caddesi No:31 Bor/Niğde adresinde yapıldı.

İHALENİN SONUÇ İLANI NEDEN YAYINLANMADI
Bor Belediyesi Kültürel Yaz Şenlikleri ve Konser Organizasyonu ihalesinin 4 Temmuz 2022 tarihinde yapılarak işin ihale edilmesinin ardından EKAP’ta (Elektronik Kamu Alımları Platformunda) ihale sonuç ilanının yayınlanmaması ve ihaleyi alan firma ile sözleşme bilgilerinin yer almaması vatandaşların tepkisine neden oldu.
Bor Belediyesi tarafından ihale 4 Temmuz 2022 tarihinde yapılmış, ihale süreci tamamlanmış olmasına ve ihale kapsamında ilk konserin 23 Temmuz’da Bor Kayabaşı Parkında yapılmış olmasına rağmen, EKAP’ta ihaleye ilişkin sonuç ilanının ve sözleşme bilgilerinin yer almadığı görülüyor.
EKAP’ta ihale sürecinin tamamlanması ve yüklenici firma ile sözleşme yapılmasının ardından, ihalenin sonuç ilanı ve sözleşme bilgilerinin yer alması gerekirken, söz konusu ihaleye ilişkin bu bilgilerin yer almaması ihale sonuçlandırılmadan işe başlandı iddialarını gündeme getiriyor.

SÖZLEŞME BİLGİLERİ YER ALMIYOR
Kamu Kurumları yaptıkları mal ve hizmet alım ihalelerinde tekliflerin değerlendirilmesi ve ihalenin sonuçlandırılmasının ardından. EKAP’ta sonuç ilanı ve sözleşme bilgilerini yayınlıyorlar. Sonuç ilanında işin adı, yapılacağı yer, işin süresi, doküman indiren sayısı, toplam teklif sayısı, geçerli teklif sayısı, ihalenin bedeli, ihaleyi alan yüklenicinin unvanı ve adresi gibi bilgiler yer alırken, Bor Belediyesi Özel Kalem tarafından yapılan Bor Belediyesi Kültürel Yaz Şenlikleri ve Organizasyonu İhalesi’nin sonuçlanması ve hatta konserlerin başlamış olmasına rağmen bu bilgilerin EKAP’ta yer almadığı gözüküyor.
Ayrıca kamu kurumlarının ihalenin ardından yüklenici firma ile yaptığı sözleşme bilgilerinin yer aldığı bölümde, sözleşme tutarı, yaklaşık maliyet, en yüksek teklif, en düşük teklif, sözleşme tarihi gibi bilgiler yer alması gerekirken, Bor Belediyesinin yaptığı söz konusu ihalede bu bölümünde boş olduğu gözlerden kaçmıyor.

KAMUOYU AÇIKLAMA BEKLİYOR
Bor Belediyesi’nin düzenlediği Bor Belediyesi Kültürel Yaz Şenlikleri ve Organizasyonuna sosyal medyadan bazı vatandaşlar tahmini maliyetleriyle tepki gösterirken. Yapılan bir paylaşımın altına ihaleyi alan firma olduğunu belirten bir kişi yaptığı yorumda, Bor Belediyesi Tarafından yapılan ihaleyi anahtar teslimi olarak, sanatçıların, ulaşım, konaklama, sahne ve ışık sistemleri dâhil toplam 1 milyon 345 TL’ye yaptıkları yazdı. Tutarla ilgili belgenin ise kamuya açık kamu ihale kurumu sayfasında demesine rağmen EKAP’ta söz konusu ihaleye ilişkin sonuç ilanı ve sözleşme bilgileri yer almıyor.
Niğde Kamuoyu Bor Belediyesi Tarafından yapılan ihalenin sonuçlandırılmasına, hizmet alımının gerçekleştirilmesini ve konserlerin 23 Temmuz tarihinde başlamasına rağmen EKAP’ta ihaleyi alan firma ve sözleşme tutarına ilişkin bilgi yer almaması konusunda açıklama bekliyor.

KİK’E GÖRE TEKLİFLER DEĞERLENDİRDİKTEN SONRA İŞLEYEN SÜREÇ
1-Gelen cevaplara göre İhale Komisyon kararı kesinleşir ve Firmaların 1. ve 2. yasaklılık teyidi EKAP’tan alınır. Yasaklı ise elenir ve tekrar yasaklama yapılır. İhale kararının kayda alındığı ve Harcama Yetkilisince onaylanmasından itibaren 3 gün içinde kesinleşen İhale Kararı katılımcılara tebliğ edilir. 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu İhale Komisyon kararı Harcama Yetkilisi Birim 3 gün
2- Kesinleşen ihale kararının tebliğinden itibaren KİK’e İtiraz süresi olan 10 gün beklenir. İtiraz olmaz ise yasal süreçler dikkate alınarak sözleşmeye davet mektubu gönderilir. İtiraz varsa itiraz cevap verilir. KİK’in belirlediği şekilde gerekli Düzeltici İşlemler yapılarak Düzeltici Kesinleşen İhale Kararı gönderilir / ihale iptal edilir/itiraz reddedilir. Kamu İhale Kurumuna 10 gün içinde itiraz süresi beklenir, itiraz olmaz ise sözleşme imzalanır. Mal ve hizmet alımlarında 1.000.000,00 TL ve yapım işlerinde 3.000.000,00 TL sözleşme bedelini geçen işlemler Ön Mali Kontrol’e gönderilir.
4734 sayılı Kamu İhale Kanunu
Yazışmalar
Harcama Yetkilisi
Yasal süreler
3-Sözleşmeye davetten sonra 4734 K.İ.K 10. Md. Evraklarının 10 Gün İçinde İhaleyi Alan Firma Tarafından Getirilir. Bütün Sözleşme Evrakları tamamlandıktan ve kontrolleri yapıldıktan sonra hazırlanmış olan Sözleşmeyi önce Firma Kaşe ve imza daha sonra Harcama Yetkilisi (Birimin Daire Başkanı) ve Şube Müdürü imzaladıktan sonra İHALE İŞLEM DOSYASI birimine gönderilmek üzere tasnif edilerek dosyanın bir fotokopisi birimimizde arşivlenerek asıl İHALE İŞLEM DOSYASI birimine gönderilir.Sözleşme tarihi itibariyle tekrar yasaklılık teyidi alınır.
4734 sayılı Kamu İhale Kanunu İhale İşlem Dosyası
Harcama Yetkilisi Birim 10 gün
4-İşe başlama Birimince Yapılarak Müdürlüğümüze Bildirilir.
4734 sayılı Kamu İhale Kanunu İhale İşlem Dosyası Harcama Yetkilisi 1 gün
5-Sözleşmenin imzalanmasından sonra 15 gün içinde İHALE SONUÇ İLANI KİK’e girilir. 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu İhale Sonuç İlanı Birim 15 gün

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL