Ekonomi Genel Güncel Yaşam

Faturasız, fişsiz alışverişe ağır ceza geliyor

Alışverişlerde fatura ve fiş vermeyenler için caydırıcılığı artıracak yeni düzenleme Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Cezaların üst sınırları artırıldı. Alışverişlerde fatura ve fiş vermeyenler için caydırıcılığı artıracak yeni düzenleme ile..

Faturasız, fişsiz alışverişe ağır ceza geliyor

Alışverişlerde fatura ve fiş vermeyenler için caydırıcılığı artıracak yeni düzenleme Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Cezaların üst sınırları artırıldı.
Alışverişlerde fatura ve fiş vermeyenler için caydırıcılığı artıracak yeni düzenleme ile kayıt dışılığın azaltılmasının yanı sıra, fiş verilmediği için aldığı ürünle ilgili bir problem çıktığında Tüketici Hakem Heyetine başvurma ve hakkını arama imkanını kaybeden tüketicinin hakkının korunması amaçlanıyor.
Yeni yasaya göre, alışveriş sırasında fiş verilmemesi, alınmaması, veya alışveriş tutarından farklı bir tutarda fiş veya fatura kesilmesi durumunda uygulanacak ceza her bir belge için 500 liradan bin liraya çıkıyor.
Bu kapsamda kesilecek özel usulsüzlük cezasının toplamı her bir tespit için 25 lira olan ceza tutarının üst sınırı 50 bin liraya, bir takvim yılı içinde her bir belge çeşidine ilişkin olarak tespit edilen usulsüzlükler için kesilen ceza ise 250 bin liradan 500 bin liraya yükseltiliyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL