Dünya Genel Güncel Kültür-Sanat Magazin Yaşam

Efsane dizide ismi geçen köy Niğde’de!

Efsane dizide ismi geçen köy Niğde’de TRT’nin baş yapıtları ve sevilen dizilerinin zirve sinde yer alan Gönül Dağı dizisinin konu alındığı köy Niğde’de. Bozkırda hayallerinin peşinden koşarak tüm engellere rağmen..

Efsane dizide ismi geçen köy Niğde’de!

Efsane dizide ismi geçen köy Niğde’de
TRT’nin baş yapıtları ve sevilen dizilerinin zirve sinde yer alan Gönül Dağı dizisinin konu alındığı köy Niğde’de.
Bozkırda hayallerinin peşinden koşarak tüm engellere rağmen imkansızı başarmaya çalışan 3 kuzenin öyküsünü anlatan Gönül Dağı, her ne kadar Eskişehir’in Sivrihisar ilçesinde çekiliyor olsa da Gönül Dağı dizisinin hikayesi Gedelli isminde bir köyde geçiyor. Ancak dizide adı geçen Gedelli köyü, Niğde’nin Ulukışla ilçesine bağlı şirin bir yerleşim yeri.
Mustafa Çiftçi tarafından kaleme alınan dizinin mimarı olan Çiftçi, bir Türk hikâye yazarı. Taşra ve şehir hayatına ilişkin öyküleri ile tanınan 45 yaşındaki Mustafa Çiftçi, Bozkırda Altmışaltı adlı öykü kitabı Türkiye Yazarlar Birliği tarafından “2014 Yılının En İyi Hikâye Kitabı” seçilmişti.
GEDELLİ HİKAYESİ MERAK EDİLİYOR
Mustafa Çiftçi’nin keleminden şekillenen bu hikâyeye ev sahipliği yapan Gedelli köyümü neden tercih ettiğini henüz bilmiyoruz fakat niğde olarak merakta etmiyor değiliz. Yazardan bu konuda ileriki günlerde bir açıklama gelir mi, bilinmez fakat hikâyenin başladığı yerin özelliğini merak ediyoruz…
GÖNÜL DAĞI DİZİSİ KONUSU
Bozkırda bir Anadolu masalı ve sapsarı toprakların, yıllarca dile gelen efsanelerin, unutulmaz aşkların hikayesi olarak adlandırılan dizide, küçük dünyalarında büyük hayaller yeşerten Anadolu çocuklarının hikayesi olduğundan bahsediliyor. Bozkırda hayallerinin peşinden koşan ve tüm engellere rağmen imkansızı başarmaya çalışan 3 kuzenin hikayesinin de anlatıldığı, Berk Atan ve Gülsüm Ali İlhan’ın başrollerini üstlendiği dizi, bozkırın ortasında yer alan şirin bir kasabada yaşayan sıcakkanlı, sevecen Anadolu insanının öyküsünü anlatıyor. Efsaneleri, gelenekleri, şehirlerde unutulmaya yüz tutmuş değerleri gönülden yaşayan, alın teriyle kazanırken sevdasını yüreğiyle hisseden, umutları ve hayalleri uğruna yaşam mücadelesi veren insanların hikayesi… Çocukluk aşkı Dilek’le bir gün buluşma hayali kuran Taner’in kuzenleriyle yaptığı müthiş icat… Düğüncüleri, ağıtçıları, gelenekleri, tüm samimiyetiyle Anadolu insanı… Bozkır topraklarının süsü özgürlük timsali Yılki Atları… Nerde bir aşığın, bir yetimin kalbi kırılsa Gönül Dağından bir parça taş kopar derler ama büyük ama küçük… Sevdiklerine kavuşamayan aşıklara, savurduğu taşlarla kol kanat geren Gönül Dağı..
İzlerken yaşayacak, hissedecek, duygulanacak ve gönülden bağlanacaksınız…

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL