Dünya Ekonomi Genel Güncel Yaşam

DONDURMACI ŞEHRİ ÇAMARDI’YA KÜLAH VE SOS FABRİKASI KURULUYOR

Türkiye genelinde adını duyuran Çamardı dondurmasına rağbet her geçen gün artarken, dondurma şehri olan Çamardı ilçesine külah ve sos fabrikası kurulacağı öğrenildi. KÜLAH VE SOS FABRİKASI KURULACAK Niğde’nin Çamardı ilçesinde..

DONDURMACI ŞEHRİ ÇAMARDI’YA KÜLAH VE SOS FABRİKASI KURULUYOR

Türkiye genelinde adını duyuran Çamardı dondurmasına rağbet her geçen gün artarken, dondurma şehri olan Çamardı ilçesine külah ve sos fabrikası kurulacağı öğrenildi.
KÜLAH VE SOS FABRİKASI KURULACAK
Niğde’nin Çamardı ilçesinde dondurmacılık sektöründe faaliyet gösterenlerin yoğun olması ve Türkiye genelinde dondurma sektöründe söz sahibi olmasından dolayı, Çamardı ilçesine dondurma külahı ve sosu yapımı için fabrika kurulması için çalışma başlatıldığı öğrenildi. Çamardı Kaymakamlığı ve Burç Köyü muhtarlığı aracılığıyla başlatılan çalışmalarla külah ve sos fabrikası kurulması planlanıyor. Fabrikanın kurulmasıyla birlikte dondurma üreticilerinin mesleklerini daha da geliştirmeleri bekleniyor.


DONDURMA ŞEHRİ ÇAMARDI
Çamardı Burç köyünden olan ve Niğde’nin sevilen dondurma ustası Ünal Özdemir ve eşi Cennet Özdemir dondurmacılık sektöründe 20 senedir hizmet verdiklerini söylediler. Ünal Özdemir, işini severek yaptığını belirterek, “Maliyetlerin artmasına rağmen dondurma fiyatlarında aşırı bir artış olmadı. Ürettiğimiz meyveli dondurmalarda, konsantre meyveler ve gıda maddeleri yerine günlük doğal meyve ve sütle yapıyoruz. Ayrıca meyve reçellerinden de dondurma elde ediyoruz” dedi.

NİĞDELİ DONDURMACALAR TÜRKİYE’NİN HER YERİNDE
Özellikle Çamardı ilçesinin Burç Köyünden çıkarak Niğde, Bursa, Ankara, İstanbul, Eskişehir başta olmak üzere hemen hemen Türkiye’nin her ilinde Niğdeli dondurmacı bulmak mümkün. Son yıllarda Niğde’nin gözde ürünleri olan patates ve elmadan da dondurma yapıldığı biliniyor.

YORUMLAR (1)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL