Genel Güncel Yaşam

DİKKAT! ANIZ YAKAN GELECEĞİNİ YAKAR!

Niğde İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü anız yakmanın doğaya ve toprakta yaşayan canlılara ciddi zararlar verdiğini belirterek, tarımsal anlamda da önemli sıkıntılara sebep olacağını hatırlatarak önemli bir uyarılarda bulundu…

DİKKAT! ANIZ YAKAN GELECEĞİNİ YAKAR!

Niğde İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü anız yakmanın doğaya ve toprakta yaşayan canlılara ciddi zararlar verdiğini belirterek, tarımsal anlamda da önemli sıkıntılara sebep olacağını hatırlatarak önemli bir uyarılarda bulundu.
Niğde İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Asım Baş, konu ile ilgili açıklamasında; ‘Bitki artıkları ve anızlar toprağın su tutma kabiliyetini artırır, toprağınız daha az suya ihtiyaç duyar. Anız yakmayarak toprağınızın organik madde seviyesini artırabilirsiniz. Anız yakmak tehlikeli bir iştir. Özellikle henüz hasadı yapılmamış tarlaları yanlışlıkla yakabilir ve komşularımızın bir yıllık emeğini boşa çıkarabilirsiniz.
Saman parçacıklarının üzerindeki parlak ve kavisli yüzey güneş ışınlarını kırar ve yansıtır. Böylelikle topraktaki rutubet hızlı bir şekilde uzaklaşmamış olur. Anızlar toprak yüzeyinde bırakılır ise toprak işlemede kullanacağımız akaryakıt miktarında azalmalar olur. Anızlar toprak yüzeyinde bırakılır ise yüksek kireçli ve kaymaklı ama sorun yaşanan topraklarda tohumların çıkışını kolaylaştırır. Ve yine anız yakmayarak dünyayı birlikte paylaştığımız canlılara yaşam hakkı tanımış oluruz.
Özellikle fareyle mücadelede olmazsa olmazımız yılanlar anız yakılması sonucunda yok olmaktadır. Fakat ben şunu çok rahatlıkla söyleyebilirim ki yeni kullanımı yaygınlaşan toprak işleme makineleri sayesinde anız bir problem olmaktan çıkmıştır. Özellikle toprak frezesi yani dik freze rotovatör ve anıza ekim mibzeri gibi makineler anızı problem olmaktan çıkarabilir. Bu topraklar baba, dede mirası değil çocuklarımızın geleceğidir. Anız ve saman toprağın hakkıdır. Keşke ülkemizde bir kaba yem problemi olmasa da samanı hayvanlara yedirmek yerine tamamen tarlalara savurmuş olsak. İnşallah o günlerde gelir’ dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL