Dünya Genel Güncel Yaşam

Danıştay, İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararını hukuka uygun buldu!

İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesi kararının iptali talebi reddedildi. Danıştay 10. Dairesi, İstanbul Sözleşmesi’nin feshine ilişkin 20 Mart 2021 tarihli Cumhurbaşkanı Kararı’nın iptal istemini reddetti. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Sözleşmesi’ni “Cumhurbaşkanı Kararı”..

Danıştay, İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararını hukuka uygun buldu!

İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesi kararının iptali talebi reddedildi.
Danıştay 10. Dairesi, İstanbul Sözleşmesi’nin feshine ilişkin 20 Mart 2021 tarihli Cumhurbaşkanı Kararı’nın iptal istemini reddetti.
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Sözleşmesi’ni “Cumhurbaşkanı Kararı” ile feshetmesinin ardından birçok kişi, kurum ve siyasi parti tarafından dava açılmış ve fesih kararının iptali talep edilmişti.Grup duruşmalar ile onlarca dava görülürken, Danıştay kararını açıkladı ve Cumhurbaşkanı Kararı’nın iptali istemini reddetti.
Danıştay, Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesine dair Cumhurbaşkanı kararının iptali istemini oyçokluğuyla reddetti. Danıştay’ın karar metninde “Bu itibarla; Anayasa tarafından verilen temsil yetkisi ve 9 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinede verilen yetkiye istinaden tesis edilmiş olan dava konusu Cumhurbaşkanı Kararında hukuka aykırılık bulunmadığı ve davanın reddine karar verilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır” ifadelerine yer verildi.
Ne olmuştu?
İstanbul Sözleşmesi, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla 20 Mart 2021’de feshedildi. Gece yarısı Resmi Gazete’de yayınlanan kararla Türkiye’nin sözleşmeden çekilmesi kadınların tepkisini topladı. Danıştay’a çok sayıda çekilme kararının iptaline ilişkin dava açıldı.
Danıştay 10. Dairesi, 29 Haziran 2021’de yürütmenin durdurulması istemini oy çokluğuyla reddetti, bu karara yapılan itirazın da 18 Kasım 2021’de Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu tarafından reddine karar verildi.
Sözleşmeden çekilme kararının iptali talepli açılan 10 davayı birleştirerek 28 Nisan’da duruşma yapan Danıştay 10. Dairesi, aynı konudaki 60’a yakın davayı da 20’şerli gruplar halinde üç ayrı duruşmada ele almayı kararlaştırmıştı.
Karar, 2’ye karşı 3 oyla alındı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL