Ekonomi Genel Güncel

BURASI NİĞDE! 42 İLDE VAR, TARIM KENTİ NİĞDE’DE YOK!

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Avrupa Birliği’nin hibe fonu olan IPARD’a dahil edilmeyen illerin yaşadığı dezavantajı, soru önergesiyle Meclis gündemine taşıdı. CHP Milletvekili Gürer’in önergesini yanıtlayan Tarım ve Orman..

BURASI NİĞDE! 42 İLDE VAR, TARIM KENTİ NİĞDE’DE YOK!

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Avrupa Birliği’nin hibe fonu olan IPARD’a dahil edilmeyen illerin yaşadığı dezavantajı, soru önergesiyle Meclis gündemine taşıdı.
CHP Milletvekili Gürer’in önergesini yanıtlayan Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, IPARD programının 81 ilde uygulanması konusunun Avrupa Komisyonu ile yapılan toplantılarda müzakere edildiğini belirtti. CHP’li vekil Ömer Fethi Gürer” 42 ilde uygulanan, tarım kenti Niğde’nin kapsam dışı kaldığı IPARD I 2007 yılında başlayıp sonuçlanmış, 2014 yılında IPARD II başlamıştı. 42 il Kırsal Kalkınma dışında özel destek alması diğer illerde tarım yapanların tepkisi çekince Bakanlar temenniler ile konuyu geçiştirdiler.Soru önergelerime de önceki dönem Bakanları AB 42 il dışında diğer illeri girişimlerine rağmen almadığını yazılı yanıt olarak verdiler.Bu kere Niğde ziyaret eden Tarım ve Orman Bakanı Kirişçi IPARD Niğde alınması yönünde çalışmadan söz edince AKP’li siyasiler IPARD müjdesi diye açıklamalar yaptılar.Bakan Kirişçi IPARD III için 81 il de olması temennisi kamuoyuna olacak gibi yansıtıldı. Bakan Kirişçi , 2021-2027 yılları arasında uygulanacak IPARD III Programı’nın, Avrupa Komisyonu tarafından alınan kararla kabul edildiğini duyurduğu açıklamada, ise ,Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan IPARD III Programı’nın, 7 (+3) yıl boyunca yürürlükte kalacağını söyledi. Bakan “Toplamda ekonomiye kazandırılacak yatırım tutarının 1 milyar avroyu geçmesi bekleniyor. Program ülkemizde 42 ilde uygulanacak. Dedi .Niğde ‘de Bakan açıkladığı 42 il içinde yok.Niğde’de müjde Ankara’da temenniye döndü ” diye konuştu.
IPARD 42 İLDE DEVAM EDİYOR
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, özellikle tarımsal yatırımlarda, kapsadığı illere önemle avantajlar sağlayan IPARD Programıyla ilgili olarak Tarım ve Orman Bakanlığına yazılı soru önergesi verdi. CHP Milletvekili Gürer, önergesinde Tarım ve Orman Bakanının Niğde ziyaretinde Niğde İlinin ve ilçelerinin IPARD kapsamına alınacağını söylediğini anımsattı.
Gürer, Bakan Vahit Kirişçi tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği önergesinde, “Niğde ilçeleri IPARD kapsamına hangi tarihte alınacaktır?” şeklindeki sorusunun da yanıtlanmasını istedi.
HANGİ KRİTERLER UYGULANDI?
CHP Milletvekili Gürer’in önergesine yanıt veren Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi. IPARD Programının uygulandığı İllerin seçimlerinin, Programın hazırlandığı dönemde belirlenen kriterler çerçevesinde ve gerçekleştirilen analizlere dayanılarak yapıldığını hatırlattı.
IPARD programının Avrupa Komisyonu tarafından onaylanması ve uygulanması sürecinde, Programın coğrafi kapsamının genişletilerek uygulamanın ve 81 İle yaygınlaştırılması talebinin sürekli olarak Bakanlıklarının gündeminde olduğuna işaret eden Vahit Kirişçi, “Bu konu Avrupa Komisyonu ile müzakere edilmiştir. Ayrıca, hazırlıkları devam etmekte olan IPARD-III Programının Coğrafi kapsamının genişletilmesi ve IPARD Programının 81 İlimizde uygulanması konusu Avrupa Komisyonu ile yapılan toplantılarda müzakere edilmektedir. Bu hususta bir değişiklik olması durumunda Kamuoyu bilgilendirilecektir” açıklamasında bulundu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL