Dünya Ekonomi Genel Güncel

BİRKO arazisi imara mı açılıyor!

PaylaşTweetlePaylaşPin0 PaylaşımlarSon dönemlerde Niğde kamuoyunu sık sık meşgul eden BİRKO A.Ş, konusunda son olarak şirket tarafından Kamu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan özel durum açıklaması yine kafaları karıştırdı. Niğde’nin ve ülkemizin..

BİRKO arazisi imara mı açılıyor!

Son dönemlerde Niğde kamuoyunu sık sık meşgul eden BİRKO A.Ş, konusunda son olarak şirket tarafından Kamu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan özel durum açıklaması yine kafaları karıştırdı.
Niğde’nin ve ülkemizin bir dönem önemli ve büyük sanayi kuruluşları arasında yer alan BİRKO Birleşik Koyunlular Mensucat Ticaret ve Sanayi A.Ş. için bir süredir kamuoyunda değişik iddialar yer alırken, son yıllarda bitmek bilmeyen bir tartışmanın da merkezi olmaya devam ediyor.
BİRKO A.Ş. son olarak Kamu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yaptığı özel durum açıklaması ile kafaları karıştırdı. Özel Durum başlıklı ve ‘Kısmi veya tam bölünme yoluyla yeni şirket kurulumu’ konulu yaptığı açıklamada, “Şirketimiz, maddi duran varlıkları üzerinde Gayri Menkul Geliştirme projeleri kapsamında, 450 bin metrekare büyüklüğündeki gayrimenkullerini kısmi veya tam bölünme yoluyla ikinci bir şirket üzerine toplamaya karar vermiştir” denildi.
KAP’A YAPILAN AÇIKLAMA
BİRKO Birleşik Koyunlular Mensucat Ticaret ve Sanayi A.Ş. tarafından 23 Haziran 2022 tarihinde Kamu Aydınlatma Platformu’na (KAP) Özel Durum başlıklı ‘Kısmi veya tam bölünme yoluyla yeni şirket kurulumu’ konulu yaptığı açıklama şu şekilde, “Şirketimiz, maddi duran varlıkları üzerinde Gayri Menkul Geliştirme projeleri kapsamında, Niğde İli Merkez İlçesi sınırları içerisinde mevcut 458 Ada 2,3,4,5,6,7 parsellerde bulunan toplam 450.000 metrekare büyüklükteki gayrimenkullerini, kısmi veya tam bölünme yoluyla ikinci bir şirket üzerinde toplamaya karar vermiştir. Kısmi bölünme işlemleri için 22 Haziran 2022 tarihinde Niğde Asliye Hukuk Mahkemesine değerleme tespiti talebinde bulunulmuştur. Mahkeme bilirkişi raporu ve Yeminli Mali Müşavir raporu ile bölünme oranları tespit edilerek iki farklı şirket olarak ayrı işlem sırası açılması için kamu otoritelerine gerekli başvurular yapılacaktır. Önemli nitelikte işlem olması nedeniyle ayrılma hakkı doğması durumunda Genel Kurul onayına sunulacaktır. Gayrı Menkul Geliştirme şirketi kurulumu ve unvanı bu süreç içerisinde belirlenecek olup, arazi üzerinde gerçekleştirilecek projeler için ruhsat ve imar çalışmaları yeni şirket üzerinden yapılacaktır. Kamuoyunun bilgisine sunarız.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL