Dünya Genel Güncel Kültür-Sanat Yaşam

BİR TARİH GÖZ GÖRE GÖRE YOK OLUYOR!

Niğde’nin önemli Türk ve Rum yerleşim yerlerinden biri olan bir dönem belde, daha sonra köy ve şimdi merkeze bağlı bir mahalle olan Fertek’teki hamam bakımsızlık ve ilgisizlikten dolayı yıkılmak üzere…

BİR TARİH GÖZ GÖRE GÖRE YOK OLUYOR!

Niğde’nin önemli Türk ve Rum yerleşim yerlerinden biri olan bir dönem belde, daha sonra köy ve şimdi merkeze bağlı bir mahalle olan Fertek’teki hamam bakımsızlık ve ilgisizlikten dolayı yıkılmak üzere. Niğde Kültür Envanterine kayıtlı yapının içi ve dışında farklı zamanlarda onarım ve eklemeler yapılırken, edinilen kaynaklara göre, Padişah Abdülmecit döneminde 1852 yılı Haziran ayında inşaatına başlanan hamamın inşaatı 31 Mart 1853 yılında tamamlanmış. Fertek’te yaşayan Rum Hacı Zambazade ailesi tarafından yaptırıldığı belirtilen kesme taştan yapılan kubbeli hamamın giriş kapısının üzerinde eğer hala duruyorsa kitabesi mevcut fakat bu tarihi yapı yol olmak üzere.
Kaderine terk edilen yapı bu ilgisizliğe direniyor olsa da, her an çökme tehlikesi ile karşı karşıya olduğundan yetkililerden bir adım bekleniyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL