Genel Güncel Siyaset Spor

Bakan’ın Niğde’de stat olmadığından haberi yok!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, bir süredir tartışmaların odağı haline gelen olan Niğde Şehir stadyumun durumunu bakana sorduğunda gelen cevapta Gençlik ve Spor Bakanı’nın Niğde’nin stadyumunun..

Bakan’ın Niğde’de stat olmadığından haberi yok!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, bir süredir tartışmaların odağı haline gelen olan Niğde Şehir stadyumun durumunu bakana sorduğunda gelen cevapta Gençlik ve Spor Bakanı’nın Niğde’nin stadyumunun akıbetinden haberdar olmadığı oldu.
SORU ÖNERGESİ ORTAYA ÇIKARDI
Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, ihalesi geçtiğimiz yıl mayıs ayında yapılıp 550 gün içinde bitirilmesi taahhüt edilen ancak yüklenici firmanın işi bırakıp gittiği Niğde Stadı’nın akıbetini, Gençlik ve Spor Bakanlığına yönelttiği yazılı soru önergesiyle Meclis gündemine getirdi.
PROJE DEVAM EDİYOR SANIYORMUŞ!
Milletvekili Ömer Fethi Gürer Meclis Genel Kurulu’nda söz alarak, müteahhit firmanın işi bırakıp gittiği halde Gençlik ve Spor Bakanının halen inşaat çalışmalarının devam ettiğini sandığını belirterek, ‘Anlaşılan Spor Bakanı’nın Niğde’nin statsız kaldığından haberi yok’ dedi.
İŞTE O SORULAR
Gürer, önergesinde ‘Mayıs 2021 ‘de ihalesi yapılan ve teslim süresi 550 gün olarak bildirilen Niğde Stadyumu ile ilgili olarak, aradan yaklaşık 11 ay geçmesine rağmen halen bir çivi çakılmamış olmasının nedeni nedir? Yıkılıp yerine yenisi yapılması için proje ihalesi yapılan ancak henüz çalışmaya başlanılmayan Stadyumun yapımına ne zaman başlanacağı öngörülmektedir? Stadyumun yapımının gecikmesi nedeniyle oluşacak kamu zararı konusunda nasıl bir yaptırım uygulanacaktır?’ sorularına cevap istedi.
BAKAN’A GÖRE STAT YAPIMI SPOR İL MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN TAKİP EDİLİYOR
CHP Milletvekili Gürer’in önergesine yanıt veren Gençlik ve Spor Bakanı Muharrem Kasapoğlu, Niğde Stadyumunun ihalesinin 10 Mayıs 2021 tarihinde yapıldığını ve sözleşmesinin 5 Ağustos 2021 tarihinde imzalanıp 9 Ağustos 2021 tarihinde yer teslimi yapılarak inşaatına başlandığını anımsattı.
Yüklenici firmanın iş programında taahhüt ettiği işlerin, Niğde Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ve müşavir firma tarafından takip edildiğine değinen Bakan Kasapoğlu iş programına uyulmadığı takdirde yüklenici firmaya mevzuat gereği cezai işlem uygulanacağını açıkladı.
STADI YIKIP STATSIZ BIRAKTILAR
Önerge sahibi CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise yıkılıp yapımına başlanamayan ve yüklenici firmanın da işi bıraktığını açıkladığı Niğde Stadı ile ilgili olarak Bakan Kasapoğlu’nun bu gelişmelerden habersizce verdiği yanıtı, Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı konuşma ile yeniden gündeme taşıdı.
Gürer, Genel Kurul’daki konuşmasında Niğde Stadyumunun 1970 yılında yapılıp, 1987 yılında genişletildiğini anımsattı.
AK Partili yöneticilerin 2016 yılında yeni stat müjdesi verdiğine işaret eden Gürer, “Yeni stat yapılmadı, 10 Mayıs 2021 tarihinde ise mevcut stat yerine stat yapılması ihale edildi, Bakan da temel attı. Beş yüz elli günde stat inşaatı bitecekti, dört yüz gün geçti hâlen çivi çakılmadı. Niğde Kapalı Spor Salonu da yıkıldı. Ne stat ne de kapalı spor salonunda bir ilerleme yok” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL