Dünya Genel Güncel

BAKAN SOYLU’DAN İDAM AÇIKLAMASI

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, orman yangınlarıyla ilgili cezaların artırılması gerektiğini belirterek ”İdam konusu Türkiye’de çok tartışılıyor ama idamın da kendine ait bir caydırıcılık süreci söz konusu. Evet ağıza hoş gelmiyor…

BAKAN SOYLU’DAN İDAM AÇIKLAMASI

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, orman yangınlarıyla ilgili cezaların artırılması gerektiğini belirterek ”İdam konusu Türkiye’de çok tartışılıyor ama idamın da kendine ait bir caydırıcılık süreci söz konusu. Evet ağıza hoş gelmiyor. Ama başka bir şey var. Bu kadar sorumsuzluğun da kendi adına güçlü bir cezası olması gerekir” dedi.
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Marmaris’teki yangının 4. gününde açıklamalarda bulundu. Soylu, yangınla ilgili yakalanan kişinin savcılığa sevk edileceğini belirterek, “Bu işlerden canı yanan bir vatandaş olarak söylüyorum bu cezalar özellikle orman konusundaki cezalar artırılmalıdır” dedi. Soylu’nun sözlerinin devamında da idam cezasından bahsetmesi dikkati çekti. Soylu, “İdam konusu Türkiye’de çok tartışılıyor ama idamın da kendine ait bir caydırıcılık süreci söz konusu. Evet ağıza hoş gelmiyor. Ama başka bir şey var. Bu kadar sorumsuzluğun da kendi adına güçlü bir cezası olması gerekir” diye konuştu.

Bakan Kirişci ise gelinen noktayla ilgili, “Büyük ölçüde sıkıntı giderilmiş durumda ama o son sözü söylemek için bugünü takip etmek, izlemek durumundayız” ifadelerini kullandı.

Soylu: İdamın kendine ait bir caydırıcılık süreci söz konusu!
Soylu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Birçok ülke acaba yardım edebilir miyiz diye bize talepte bulunuyor. Mesele hem kamusal hem de dünyayı ilgilendiren bir mesele haline gelmiş. Sorumluluk sahibi olan herkese sesleniyorum; hem kendi sorumluluğumuza hem de zincirleme sorumluluğumuza hep beraber uymak durumundayız. (Şüpheli hakkında) Zannediyorum savcılığa sevk edilecek. Bu işlerden canı yanan bir vatandaş olarak söylüyorum bu cezalar özellikle orman konusundaki cezalar artırılmalıdır. İdam konusu Türkiye’de çok tartışılıyor ama idamın da kendine ait bir caydırıcılık süreci söz konusu. Evet ağıza hoş gelmiyor. Ama başka bir şey var. Bu kadar sorumsuzluğun da kendi adına güçlü bir cezası olması gerekir. “

Bakan Kirişci: Büyük ölçüde sıkıntı giderilmiş durumda
Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci de, “Büyük ölçüde sıkıntı giderilmiş durumda ama o son sözü söylemek için bugünü takip etmek, izlemek durumundayız” açıklamasında bulundu.

Bakan Kirişci’nin açıklamaları şöyle:

“Şunu çok rahatlıkla artık söyleyebiliriz büyük ölçüde sıkıntı giderilmiş durumda. Ama son sözü söyleyebilmek için bugünü takip etmek bugünü izlemek durumundayız. 61 adet 40’ı bunun kendi helikopterlerimiz olmak üzere ki 12 tanesi İçişleri Bakanlığı’na ait, bunlarla birlikte 13 adet uçağımız bunlar da hitlerini veriyorlar. Gerek Katar 3 adet onların helikopterleri ulaştı. Onlar da şu anda sahada. Bir tane de dost Azerbaycan’a ait amfibik uçak hizmetlerini sürdürüyor. Bu arada dün de belirtmiştim biz bir yardım çağrısına çıkmadık uluslararası arenada ama başta İsrail olmak üzere Romanya ve Avrupa’nın ilgili birimleri bize bu konularda yardımcı olmak adına teklifleri var. Fakat biz özellikle bugün yapılan bu tekliflerle ilgili gelinen olumlu noktayı da dikkate alarak şimdilik beklemede tutuyoruz. İnşallah bu güzel haberi de artık inşallah yaklaşırız diye ümit ediyoruz. Çünkü rüzgârın ne yapacağı ile ilgili kesin bir şey söylemek mümkün değil.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL