Genel Güncel Yaşam

Anadolu’nun Parsı Niğde’nin zirvesine tırmandı

ürkiye’de 81 ilin zirvesine tırmanarak ‘Anadolu Parsı’ unvanı almayı hedefleyen profesyonel dağcı Erdek Cennet (50) bu kez de 67’nci tırmanışını Niğde’nin dünyaca ünlü dağı Aladağlar’da gerçekleştirdi. Aladağların kayıtlarda en yüksek..

Anadolu’nun Parsı Niğde’nin zirvesine tırmandı

ürkiye’de 81 ilin zirvesine tırmanarak ‘Anadolu Parsı’ unvanı almayı hedefleyen profesyonel dağcı Erdek Cennet (50) bu kez de 67’nci tırmanışını Niğde’nin dünyaca ünlü dağı Aladağlar’da gerçekleştirdi.
Aladağların kayıtlarda en yüksek zirvesi olan 3 bin 771 metredeki Kızılkaya zirvesine tırmanan Erdek Cennet’in hedefine ulaşması için 14 ilde 14 tırmanışı kaldı. Spor Tırmanış İl Hakemliği yapan ve Balıkesir’de yaşayan Türkiye’de 81 ildeki zirveleri tamamlayan solo alpinistlere ‘Anadolu Parsı’ unvanı verilmesi için tek başına tırmanışlara başlayan Erdek Cennet, 67’nci zirvesini Aladağların en yüksek zirvesi olan 3 bin 771 metredeki Kızılkaya’ya yaptı.
Türkiye’nin 67 kentinde en yüksek noktalara tırmanan Cennet, Türk dağcılığında herhangi bir unvan olmadığını kaydederken, “81 ilimizin en yüksek rakımlı zirvesine yapılacak tırmanışlar sonucunda ‘Anadolu Parsı’ unvanı verilmesi için proje geliştirdim. Şu anda 67’nci zirvemi gerçekleştirmiş bulunuyorum. 14 zirvem kaldı. Kısa sürede bu projeyi bitirip, Cumhurbaşkanlığı ve Gençlik ve Spor Bakanlığı’na proje detaylarını gönderip, bu unvanın verilmesi için girişimlerde bulunacağım” dedi.
HEDEFİ ZİRVE HARİTASI OLUŞTURMAK
Erdek Cennet, konu ile ilgili açıklamasında; ‘Zirveden fevkalade manzaralarla karşılaşıyorum. Dağcılıkla ilgilenenler için zor bir dağ. Buraya gelip kendilerini sınama yeri burası. Daha önce birkaç kez Aladağlar’a tırmanma girişiminde bulundum ancak hava şartları müsait değildi. Bugün nasip oldu. Muhteşem ötesi bir tırmanışı var. Çok dik bir alan. Proje kapsamında birçok ilki de gerçekleştirdim. Ağrı Dağı’nda 5 bin 137 metrede yüzde 11 oksijenin ölçüldüğü alanda 2 gece 3 gün kalarak, Türk dağcılık tarihinde bir ilki gerçekleştirdim. Art arda zirveler gerçekleştirdim. Buradan sonra Adana ve Mersin’de tırmanışlar yapacağım. Projemin zirvelerinde bir ilki daha gerçekleştireceğim. Zirvedeki taşları birleştirip, Türkiye’de ilk kez zirve haritası oluşturacağım’ dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL