Dünya Ekonomi Genel Güncel Spor Yaşam

Aksaray’a kaptırmayalım! TFF Niğde ve Aksaray’dan Arazi Bakıyor!

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi, Güneş Enerji Santrali (GES) projesi için Aksaray veya Niğde’den 600-700 dönümlük arazi baktıkları söyledi.

Aksaray’a kaptırmayalım! TFF Niğde ve Aksaray’dan Arazi Bakıyor!

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi, Güneş Enerji Santrali (GES) projesi için Aksaray veya Niğde’den 600-700 dönümlük arazi baktıkları söyledi.
TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi Türk futbolunun kurtuluş reçetesini, “Kulüplerimizin ekonomik bağımsızlığını kazanması lazım. Hedefimiz, güneş enerjisi sistemi kurmak. Yeni çıkan yönetmeliğe göre her şirket veya kuruma, tükettiği elektrik kadar lisans almadan elektrik üretebilme hakkı verildi. Biz de oradan faydalanarak kulüplere gelir sağlayacağız” sözleriyle açıkladı.
Kulüplerin ekonomik olarak bağımsızlığını kazanabilmesi gerektiğine vurgu yapan TFF Başkanı Büyükekşi, bunun için güneşten faydalanacaklarını söyledi.
Başkan Büyükekşi, konu hakkında yaptığı açıklamasında, “Bizim artık sürdürülebilirliği sağlamamız, kulüplerimizi ekonomik olarak bağımsızlığa kavuşturmamız lazım. 25 milyar borcu var takımların. Faizlerini falan 10 yıl vadeye ayırmışlar. Hesap edersek bu 50 milyara kadar çıkıyor. Şimdi bunu ödemeleri mümkün değil” dedi.
50 MW’LIK BİR YATIRIM YAPACAĞIZ
TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi açıklamasının devamında, “Galatasaray kulübü başkanımız (Dursun Özbek) diyor ki, ‘Başka bir kaynak bulursak’ ödeyebiliriz. Futbol dışı bir kaynak. Bunu her takımın yapması mümkün değil. Bununla ilgili de bir projemiz var. Enerji fiyatları malum çok yükseldi. Özellikle elektrik fiyatları. Geçen gün Malatya’nın maçı naklen yayınlanacak, 2 saat kalmış. Parayı ödemedikleri için elektrikleri kesmişler. Krizi son dakika çözdük. 300-400 bin lira ödediler, elektrik açıldı. Bütün kulüplerimize 1. Lig, 2 ve 3 de dahil bir yazı gönderip projemizi anlattık: Güneş enerjisi sistemi kurmak. Her kulübün kendi ihtiyacı kadar. Şu anda epey bir kulüp cevap verdi. 50 MW’lık bir yatırım yapacağız.” Dedi.
AKSARAY VEYA NİĞDE’DEN ARAZİ ALACAĞIZ
Projenin hayata geçirilmesi için Aksaray veya Niğde civarında hazineden arazi alacaklarını belirten TFF Başkanı Büyükekşi, “”Hazineden arsa alacağız. Aksaray veya Niğde civarında 600-700 dönümlük bir arazi. Yeni çıkan yönetmeliğe göre her şirket veya kuruma, tükettiği elektrik kadar lisans almadan kendi elektriğini üretebilme hakkı verildi. Ama bunu kulüplerin tek tek yapacak ne bilgisi var ne elemanı. Hazinenin tahsis edeceği tarım arazisi olmayan yere kurulacak bu güneş enerjisi sistemi. Radikal olmamız gerek. Kulüpler kendi gönlüyle yapmıyorsa, zorla yapacaklar demek ki. Bu durum tabii ki mali yükümlülük getirecek ama 2 oyuncu almazsa onu telafi eder.” Şeklinde konuştu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL