Bugun...


ALPASLAN DÜZGÜN

facebook-paylas
KÖR VE TOPAL HİKÂYESİ
Tarih: 24-08-2019 14:18:00 Güncelleme: 24-08-2019 14:18:00


Niğde’de yaşamak, ortama ayak uydurmak ve en önemlisi de ayakta durmak oldukça zor bir hadisedir.

Bu şehirde çekememezliğin, birbirini istememezliğin, fitneliğin, hasetliğin ve kıskançlığın oldukça fazla olduğunu yaşayarak görüyoruz.

“Benim yoksa başkasının da olmasın!” ve  “Az Olsun Benim Olsun” anlayışı gün geçer akçe haline gelmiştir. Oysa “Komşuda pişen bize de düşer” ve “Çok Olsun Hepimizin Olsun” anlayışı hakim olsa ve paylaşmak, ön planda olsaydı çok daha güzel olmaz mıydı?

Bunları neden yazdığıma gelince, Niğde iklim açısından, coğrafi bölge açısından, stratejik açıdan Türkiye’nin merkezi konumunda olan şehirlerden biridir. Ancak biz bu konumdan faydalanamıyoruz. “LİDER ÇIKARTAMIYORUZ”.

Niğde’de, şehrin gelişmesi adına kafa yoran insanlar bir araya gelemiyor. Bölük pörçük bir görüntümüz var. Birlik ve beraberliği sağlayamadığımız için de, kent gelişimi ağır aksak yürüyor. Sanayide, eğitimde, tarımda, sağlıkta aruz edilen seviyelerde değiliz.

Konu başlığı olarak seçtiğim, kör topal hikayesi aynen bu şehirde her dönem, hatta hemen hemen her gün yaşanmaktadır.

Şehirde şehrin gelişimine dair kafa yoranlara sahip çıkmak bir yana köstek olanların çok olduğu, ben bilirim başka kimse bilmez, ben yaptım oldu mantığının çok olduğu bir şehirde olsa olsa KÖRLER VE SAĞIRLAR HER ZAMAN BİRBİRİNİ AĞIRLAR sözü hayatın bir gerçeği olarak çıkar karşımıza.

Beyler, bir şehirde kamuoyu ne kadar güçlü ise o şehirde de gelişme o denli hızlı olur. Geçmişte bir dönem yakaladığımız ekonomik ve siyasal ivmeyi bu gün yakalayamıyorsak bunun sebebini uzakta aramaya gerek yoktur. Niğde’de parayı elinde tutanlar, benim olsun gerisi önemli değil mantığını taşıyanlar, Niğde gelişirse biz küçülürüz diyen küçük beyinliler maalesef gücü elinde tutuyor demektir.

Gücü doğru kullanan şehirler marka şehirler olurken, bizim gibi gücünün farkında olmayan, eleştirilmekten ve tartışılmaktan korkan, kurumlar, siyasetçiler ve bürokratlar çoğaldıkça o şehir giderek küçülür. Bugün Niğde büyümek bir yana küçülüyor.

Sanayide, sanatta, edebiyatta, turizmde, eğitimde, tarımda, kültürde ve siyasette neredeyiz? Türkiye ortalamasının nerelerindeyiz? Bu ortamda Niğde gelişiyor büyüyor deniliyorsa buna kargalar bile güler….

 

 Bu yazı 1593 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
Henüz anket oluşturulmamış.
nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI